Kategorie poradników

DVB-T2 – kiedy wchodzi i co zmieni? Wszystko o nowym standardzie telewizji!

Telewizor znajduje się w niemal każdym domu....

Urządzenie pełni w codziennym życiu wiele funkcji: pozwala zrelaksować się w towarzystwie bohaterów ulubionego serialu po stresującym dniu, sprzyja rodzinnej integracji, kiedy wszyscy domownicy gromadzą się przed szklanym ekranem, żeby wspólnie obejrzeć film, zapewnia szybki obieg informacji, pełni rolę odtwarzacza muzyki. Rozwój technologii pozwala ciągle unowocześniać funkcje telewizorów i jakość obrazu. Dla wszystkich posiadaczy telewizorów nadchodzi wielka rewolucja – zmiana technologii nadawania DVB-T na DVB-T2. Jakie zmiany dla użytkowników niesie nowy system nadawania TV? Kiedy nowy system wejdzie do Polski? Sprawdź!

 

DVB-T a DVB-T2 – co się zmieni?

 

Plany przejścia z technologii DVB-T na nowocześniejszy wariant DVB-T2 zostały przedstawione w komunikacie opublikowanym w 2020 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jakie różnice tkwią między DVB-T a DVB-T2? Żeby dobrze zrozumieć zasadność i cel zmian w nadawaniu sygnału telewizyjnego, należy bliżej przyjrzeć się działaniu odbiorników telewizyjnych. DVB-T, czyli typ sygnału telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, został po raz pierwszy opublikowany w roku 1997 i wykorzystywany był do 2022 roku (wcześniej stacje telewizyjne wykorzystywały przesył analogowy). W obowiązującej do niedawna technologii dane kompresowane były za pomocą standardu MPEG-2 lub nowszego MPEG-4. Teraz przyszedł czas na kolejny krok: zastąpienie sygnału cyfrowego DVB-T transmisją drugiej generacji, czyli DVB-T2 HEVC. Konieczność wprowadzenia zmian wynika z ograniczenia obowiązującego do tej pory standardu oraz planu szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G, co zwiększa potrzeby operatorów.

 

Dvb-T2: nowe kanały, lepsza jakość 

 

Jakie korzyści niosą ze sobą zmiany w technologii przesyłania sygnału? Wejście na rynek DVB-T2 HEVC pozwoli na przesyłanie znacznie większej liczby kanałów telewizyjnych HD i Full HD (nawet do 7 w jednym multipleksie), co znacząco podniesie komfort podczas oglądania telewizji. Ponadto zwiększenie wymagań technicznych dla odbiorników pozwoli również na wyświetlanie kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD. Dotychczasowy system nadawania umożliwiał przesyłanie mniej więcej 25 megabitów na sekundę. Po wejściu w życie zmian wartość ta wyniesie aż 40 megabitów. Dzięki rozwiązaniom wchodzącym na polski rynek będziesz mógł jeszcze intensywniej przeżywać emocje razem z bohaterami ulubionych seriali czy filmów z efektami specjalnymi. 

 

DVB-T2: kiedy zacznie obowiązywać?

 

Zmiana częstotliwości TV jest procesem kilkuetapowym. Cyfrowa telewizja naziemna będzie nadawała w standardzie DVB-T jeszcze do końca czerwca. Wraz z nadejściem lipca ma zakończyć się etap płynnego przejścia na nowy standard. Nie wiesz, kiedy DVB-T2 zacznie obowiązywać w Twoim domu? Oto harmonogram zmian w zakresie zmiany częstotliwości TV:

  • Etap I: 28 marca - południowo-zachodnia część Polski (województwa lubuskie i dolnośląskie);
  • Etap II: 25 kwietnia - północno-zachodnia część Polski (województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie);
  • Etap III: 23 maja - południowo-wschodnia część Polski (województwa śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i opolskie);
  • Etap IV: 27 czerwca - północno-wschodnia część Polski (województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie).
  •  

DVB-T2 w Polsce – jak się przygotować? 

 

Dla wielu użytkowników telewizorów, w szczególności odbiorników starszej generacji, DVB-T2 w Polsce będzie wiązało się z koniecznością kupna specjalnych urządzeń umożliwiających odbiór nowego sygnału – dekodera DVB-T2. Niewielkie urządzenia posiadają tuner DVB-T2. Dekodery DVB-T2 są niedrogie, a ich instalacja – prosta (koszt zakupu sprzętu zamyka się w granicach 100 zł).

Dla części użytkowników wejście DVB-T2 do Polski nie będzie źródłem żadnych komplikacji i nie przysporzy dodatkowych obowiązków. Aby sprawdzić, czy Twój telewizor jest przystosowany do odbioru nowocześniejszego sygnału, wystarczy wyszukać kanał „Sprawdzam TV” (pozycja 28). Na tej częstotliwości powinna wyświetlać się specjalna grafika informacyjna. Jeśli dany telewizor posiada funkcje umożliwiające odbiór standardu DVB-T2, zobaczymy planszę na ekranie. Jeśli nie – będziesz musiał wybrać się do sklepu w celu kupna dekodera DVB-T2

 

Tuner DVB-T2 kontra nowy odbiornik

 

Wiesz już, że każdy telewizor, również ten starszy, po pewnych modyfikacjach może odbierać nowy, lepszy sygnał DVB-T2 HEVC. Jednak zmiana częstotliwości TV zachęca do kupna nowego odbiornika pozwalającego w pełni korzystać z możliwości, jakie daje zmiana jakości obrazu i pojawienie się dodatkowych kanałów. Wymieniając nieco przestarzały odbiornik na nowy model obsługujący standard DVB-T2, dajesz sobie szansę na doświadczenie zupełnie nowej jakości telewizyjnej rzeczywistości. Żywe kolory, doskonała ostrość i głębia obrazu to największe walory ekranów stosowanych w innowacyjnych urządzeniach. Najbardziej imponujący efekt uzyskasz, kiedy zdecydujesz się na telewizor z jakością obrazu 4K. Innowacyjne urządzenia mają aż cztery razy więcej pikseli niż tradycyjne telewizory Full HD, co daje zauważalną różnicę w standardzie obrazu. Ponadto, nowe telewizory z funkcjami smart łączą się z Internetem, co otwiera zupełnie nowe możliwości rozrywki. Aby zyskać dostęp do ulubionych aplikacji (na przykład YouTube, platform streamingowych czy muzycznych), wystarczy je zainstalować w telewizorze. Twoja ulubiona muzyka, seriale i filmy będą w zasięgu pilota! Ponadto nowy Smart TV bez problemu połączy się z Twoim telefonem, abyś mógł przeglądać jego zawartość na dużym ekranie. 

Wydaje Ci się, że kupno telewizora o dużej rozdzielczości musi być ogromnym wydatkiem? Niekoniecznie! Z myślą o osobach szukających niedrogich, a jednocześnie solidnych urządzeń o doskonałych parametrach przygotowaliśmy krótkie zestawienie godnych uwagi modeli. Sprawdź nasze propozycje i znajdź model, dzięki któremu będziesz mógł odbierać nową naziemną telewizję cyfrową bez żadnych ograniczeń!

 

Krystaliczna jakość obrazu w atrakcyjnej cenie: telewizor LED 43" PHILIPS 43PUS7855/12

 

Szukasz niewielkiego telewizora, który nie przytłoczy małego salonu albo wpisze się w wystrój sypialni? Strzałem w dziesiątkę będzie model 43PUS7855/12 cenionej marki Philips. Telewizor LED z ekranem 43” przystosowany jest do odbioru sygnału DVB-T2 HEVC. Wysokiej klasy ekran o rozdzielczości Ultra HD pozwoli Ci dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły niewiarygodnie czystego obrazu. Przejrzystość, szczegółowość, głębia kolorów i niezwykła precyzja odwzorowania detali zachwycą najbardziej wytrawnego kinomana. Jak zapewnia producent, w telewizorze Philips głęboka czerń łączy się z bardzo jasnymi rozświetleniami, by zapewnić poziom realizmu nieosiągalny wcześniej w telewizji.

 

Na uwagę zasługuje funkcja Ambilight polegająca na emitowaniu światła z trzech stron ekranu. Nietypowe rozwiązanie sprawia, że ekran wydaje się szerszy, telewizor zdaje się unosić w powietrzu, a wrażenia z oglądania są spotęgowane, przez co emocje przenoszą się poza ekran. 

 

Prezentowany model sprawnie łączy się z domowym WiFi, bez konieczności prowadzenia okablowania dzięki funkcji HbbTV. Nowy standard telewizji hybrydowej Hybrid Broadcast Broadband TV łączy w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy Internet. Jedną z zalet innowacyjnego systemu jest integracja multimedialnych treści ze standardowym przekazem telewizyjnym, co daje Ci możliwość przygotowania interaktywnych aplikacji telewizyjnych dostarczających alternatywne treści w trakcie transmisji telewizji na żywo.

 

Telewizor Ultra HD Toshiba LED 58" 58UL3B63DG: nowy wymiar przyjemności

 

Model 58UL3B63DG zaprojektowany przez technologów współtworzących japońską firmę Toshiba doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o sporym metrażu. Elegancki, płaski ekran będzie imponująco prezentował się na dużej, wolnej ścianie. Energooszczędny model z technologią TRU Picture firmy Toshiba zapewnia wyświetlanie płynnych, bardziej szczegółowych obrazów oraz podwyższenie ich do najwyższej rozdzielczości niezależnie od emitowanych materiałów wizualnych. Czerń jeszcze nigdy nie była głębsza, a biel jaśniejsza: technologia wysokiego zakresu dynamicznego (HDR) poprawia kontrast kolorów. Na uwagę zasługuje również dźwięk. Dzięki technologii Dolby Vision HDR urządzenie zapewnia urzekające wrażenia kinowe, co sprawia, że ulubione filmy i programy stają się jeszcze bardziej realistyczne i dostarczają intensywniejszych doznań. W modelu zastosowane zostały głośniki zaprojektowane przez firmę Onkyo zapewniające dźwięk o nieprzeciętnych parametrach. Rozbudowane funkcje sieciowe (Hbb Tv, Mobile to TV – Mirroring, przeglądarka internetowa, Netflix, YouTube) zwiększają możliwości jego wykorzystania. Telewizor wyposażony jest w tuner DVB-T2/HEVC, DVB-C, DVB-T2 oraz DVB-S2.

 

Telewizor LED 65" LG 65UP77003LB z tunerem DVB-T2: stwórz prawdziwe kino we własnym domu!

 

Kolejna propozycja spełni oczekiwania najbardziej zapalonych kinomanów. Trzymający w napięciu seans w najbardziej komfortowych warunkach we własnym salonie? Dlaczego nie! Telewizor LED 65" LG 65UP77003LB z ekranem o imponującej jakości zapewni Ci komfort i wrażenia, jakie do tej pory były nieosiągalne w domowym zaciszu. Mimo swojego pokaźnego rozmiaru model marki LG jest smukły i subtelny. Urządzenie zostało uzbrojone w ogrom funkcji i dodatków przenoszących Cię w zupełnie nowy wymiar rozrywki. Wśród nich wyróżniamy między innymi technologie FILMMAKER MODE i HDR, aplikacje Apple TV i Netflix, webOS TV. Tryb FILMMAKER MODE wyłącza wygładzanie obrazu w ruchu oraz zachowuje oryginalne proporcje, kolory i częstotliwość zmiany klatek. Dzięki temu możesz oglądać film dokładnie tak, jak zaplanował to jego reżyser. 

 

Telewizor LG z technologią Active HDR wyróżnia się szczegółowym obrazem o żywych kolorach i wyraźnych detalach. Obraz może być wyświetlany w wielu formatach, między innymi HDR10 i HLG. Telewizor LG został zaprojektowany również z myślą o fanach gier video. Game Optimizer, doskonała grafika w jakości HDR i krótkie opóźnienia sprawiają, że każda wirtualna rozgrywka toczy się szybciej i wciąga Cię bez reszty! Producent przygotował nie lada gratkę dla kibiców. Nie musisz martwić się, że przegapisz ważny mecz swojej ulubionej drużyny, nawet kiedy domownicy oglądają coś zupełnie innego. Dzięki funkcji Alarmu sportowego będziesz otrzymywać powiadomienia przed meczem, w trakcie i po jego zakończeniu. Oglądając mecz przed nowoczesnym telewizorem z technologią Technologia Bluetooth Surround Ready, poczujesz się, jakbyś znajdował się w samym sercu wydarzeń.