Kategorie poradników

Jakie hantle do ćwiczeń w domu wybrać na początek?

Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku

Sprawia, że cały organizm lepiej pracuje, krew płynie szybciej, a umysł wydaje się bardziej „świeży”. Istotne jednak, aby dobrać rodzaj ćwiczeń do własnej kondycji, a także do swoich upodobań. Nie każdy musi stać się fanem biegania. Podobnie jak nie każdy musi cieszyć się na godzinę spędzoną na pływaniu w basenie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jednym z popularnych rodzajów ćwiczeń są te siłowe, wykonywane z użyciem hantli w domu. Jeśli nie masz wiedzy na temat tego, jak dobrać odpowiednie przyrządy do takich aktywności, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.


Jakie hantle na początek, aby nie przesadzić?

Jasne jest, że kiedy dopiero zaczynasz się ruszać, nie startujesz od razu w maratonie. Podobnie jest z ćwiczeniami w domu. Jeśli dotąd nie miałeś na nie czasu, zacznij powoli. Przez kilka dni potrenuj bez obciążenia, a dopiero wówczas weź do rąk małe hantelki do ćwiczeń. Nie kupuj od razu czternastokilowego odważnika. Na niego przyjdzie czas później. Istotne, aby przyjąć metodę małych kroczków. Zacznij od kilogramowego lub dwukilogramowego obciążenia, a gdy poczujesz się z nim komfortowo i udoskonalisz technikę, możesz wypróbować większe przyrządy.


Waga produktów powinna być jednak uzależniona od Twojego celu. Jeśli chcesz zadbać o mięśnie i zwiększyć ich masę, to najlepiej jest wybrać obciążniki o wadze minimum dwóch kilo. Jeśli natomiast zależy Ci na efekcie wyszczuplenia ciała oraz zwiększeniu wytrzymałości organizmu, to lepsze będą hantle do ćwiczeń w domu o wadze kilograma lub nawet pół kilo.

 

HANTEL NEOPRENOWY 2,5 KG BW 131 BODY SCULPTURE

 

Czy hantle do ćwiczeń są dla Ciebie?

Chcesz zacząć urządzać domową siłownię, ale nigdy wcześniej na niej nie byłeś? Warto to zmienić! Na miejscu będziesz mógł sprawdzić, z jakimi przyrządami dobrze Ci się ćwiczy. Co więcej, może spotkasz trenera lub bardziej doświadczonych kolegów, którzy podzielą się z Tobą wiedzą o tym, jak zaczynali. Dzięki temu być może nie popełnisz ich błędów. Przede wszystkim jednak najpierw sprawdź czy hantle są dla Ciebie. Mimo że te przyrządy nie są drogie i zajmują niewiele miejsca, warto upewnić się, że w przyszłości będą używane.


Ćwiczenia z obciążeniem są prawie dla każdego. Dzięki temu, że można dostosować intensywność treningu do swoich możliwości, poradzi sobie z nimi nawet osoba o słabej kondycji początkowej. Mimo wszystko jednak istnieją pewne przeciwwskazania do podejmowania takich aktywności. Należą do nich wady postawy, takie jak skolioza, a także niedawno przebyte kontuzje i złamania, szczególnie w obszarze obręczy barkowej.


Jak wybrać dobre hantle?

Ważnym aspektem, kiedy zastanawiasz się, jakie hantle kupić, powinno być ustalenie, z czego mają być wykonane. Dostępne są przyrządy żeliwne, neoprenowe, bitumiczne czy winylowe (które wewnątrz mają beton). Jeśli jesteś początkujący, to najlepiej zdecydować się na ciężarki, które w razie upadku nie zniszczą podłogi. Dobrym wyborem będzie hantel neoprenowy, który w środku jest żeliwny, a na zewnątrz pokryty neoprenem, co zapewnia mu dobrą przyczepność i chroni przed zawilgoceniem. Także wyrób z masy bitumicznej będzie tutaj dobrym wyborem, choć jest nieco mniej wszechstronny od neoprenowego i posiada większe rozmiary. Z kolei przyrządy winylowe leżą stabilnie na podłożu, co może być przydatne na przykład wtedy, kiedy planujesz wykonywać ćwiczenia, opierając się na nich.


Jeśli mielibyśmy doradzić, jakie hantle na początek, w większości przypadków poleciliśmy lekkie przyrządy neoprenowe lub żeliwne. One najlepiej będą leżeć w dłoni, co w przypadku niedoświadczonych osób będzie dużym plusem. Ponadto oba typy sprawdzą się w różnego rodzaju ćwiczeniach: i tych fitnessowych, kształtujących sylwetkę, i tych wytrzymałościowych, wymagających większej siły. Z powodzeniem wykonasz z nimi przysiady, wymachy ramion i wiele innych.

 

Wykonanie hantli

Planując zakup wyposażenia do ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę także jego wykonanie. Najlepiej wybrać produkty sprawdzonych marek i jeśli mają posłużyć przez długi czas, to na nich nie oszczędzać. Tym bardziej że hantle są stosunkowo niedrogie i mogą się świetnie sprawdzić zarówno do kształtowania mięśni ramion i barków, jak i do treningów ogólnorozwojowych, poprawiających formę i wydolność fizyczną organizmu. Wystarczy zachować regularność, a szybko można odczuć pozytywne efekty aktywności, na przykład z mniejszym trudem podbiegając do autobusu czy tramwaju. Każdemu może się więc przydać taka forma ruchu.


Hantle do ćwiczeń w domu oferowane w naszym sklepie internetowym to przyrządy przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych sportowców. Zapewniamy produkty wyłącznie cenionych producentów, dzięki czemu nawet przy małym budżecie i niewielkiej ilości miejsca w mieszkaniu, jesteś w stanie stworzyć sobie mini siłownię.

HANTEL ŻELIWNY 10 KG BW 780L BODY SCULPTURE
 

Plusy ćwiczenia z hantlami

Pozytywne efekty ćwiczeń z hantlami można zaobserwować już po krótkim czasie. Oczywiście, nie będą one zauważalne, jeśli będziesz podnosił ciężarki raz na tydzień przez pięć minut. Jeśli jednak podejdziesz do tego poważnie, zaangażujesz się i zadbasz o regularność, a także będziesz stopniowo zwiększać wysiłek w zależności od swoich możliwości, to na rezultat nie będzie trzeba długo czekać.


O drugim plusie wspominaliśmy już wcześniej. Chodzi o to, że hantle zmieszczą się nawet w ciasnym mieszkanku. Co więcej, możesz je zabrać na wakacje, czego nie można powiedzieć o ławce do ćwiczeń czy stacjonarnym rowerku. Lekkie hantelki do ćwiczeń ogólnorozwojowych zabierzesz ze sobą nawet pod namiot, by skoro świt rozpocząć dzień od serii aktywności z obciążeniem wykonanych na świeżym powietrzu.


Zaletą jest niewątpliwie także cena. Zestawy dla początkujących nie są drogie, a i bardziej doświadczeni „zawodnicy” nie muszą od razu wydawać fortuny na swoje przyrządy. Najdroższe są hantle regulowane. Pozwalają jednak ograniczyć ilość sprzętu, gdyż łatwo zmienisz w nich obciążenie i nie ma wówczas potrzeby zakupu innych produktów. Taki zakup może więc również się opłacać. 


Teraz o hantlach wiesz już sporo. Pozostaje Ci tylko wypróbować różne rodzaje na siłowni i sprawić sobie takie, które najbardziej Ci odpowiadają.