Kategorie poradników

Przydatne narzędzia do warsztatu samochodowego

Jakie są najbardziej przydatne narzędzia do warsztatu samochodowego?

Niezależnie od tego, czy posiadasz prywatny warsztat samochodowy czy prowadzisz działalność gospodarczą, takie pomieszczenie powinno się charakteryzować określonymi parametrami. Musisz mieć odpowiednią przestrzeń, sprzęt i narzędzia, które będą dostosowane do wykonywanych przez Ciebie prac. Jakie przydatne narzędzia warsztatowe są obowiązkowym wyposażeniem? Co powinno się znaleźć w każdym warsztacie samochodowym?

 

Narzędzia do warsztatu samochodowego - czym kierować się przy ich wyborze?

Wybierając sprzęt i narzędzia do warsztatu samochodowego, powinieneś przede wszystkim kierować się typem prac, jakie zamierzasz wykonywać w warsztacie. Warto więc odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania. 

 

 • Ile czasu będziesz spędzać w warsztacie? 
 • Czy będą to prace amatorskie czy bardziej profesjonalne?  

 

Oprócz dużych sprzętów i urządzeń, które są niezbędne w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym, przydadzą się również małe ręczne narzędzia, które ułatwiają pracę i dedykowane są często bardzo specjalistycznym pracom. W ofercie firm znajdziesz warianty amatorskie oraz profesjonalne narzędzia mechanika samochodowego, które wyróżniają się dużą wytrzymałością i solidnością. 

 

KLUCZ DO ŚWIEC ZAPŁONOWYCH 16 MM

 

 • Klucze płaskie

Płaskie klucze w różnych rozmiarach to jedno z podstawowych narzędzi każdego majsterkowicza i mechanika. Producenci oferują bardzo dużo zestawów takich kluczy. Narzędzia do auta powinny się wyróżniać wysoką jakością i solidnością wykonania. Najlepsze klucze płaskie są wykonane ze stopu stali chromowo-wanadowej. Rozmiary takich kluczy są bardzo różne. Jeśli w standardowych zestawach nie znajdziesz klucza odpowiedniej wielkości, można go oczywiście kupić oddzielnie. 

 

 • Zestaw śrubokrętów

Śrubokręty różnej wielkości to kolejne niezbędne narzędzia mechanika samochodowego. Zestaw śrubokrętów powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanych prac. W ofercie firm znajdziesz śrubokręty i wkrętaki do prac elektrycznych i precyzyjnych oraz specjalistyczny sprzęt dla mechaników samochodowych. Śrubokręty do prac elektrycznych są odpowiednio zaizolowane. W przypadku prac precyzyjnych świetnym rozwiązaniem są małe wkrętaki z wymiennymi bitami. Wybierając narzędzia do auta, dobrze jest zdecydować się na śrubokręty z magnetyzerem. Wygodna duża rękojeść powleczona antypoślizgowym materiałem również zdecydowanie poprawia komfort pracy. Zestawy śrubokrętów można często kupić z półką do powieszenia na ścianie. 

 

ZESTAW WKRĘTAKÓW 50 CZĘŚCI 60780 VOREL

 

 • Klucze nasadowe

Klucze nasadowe to kolejne narzędzia, bez których praca w warsztacie nie byłaby możliwa. Wymiary takich kluczy najczęściej podawane są w calach lub milimetrach. O jakości kluczy nasadowych decyduje przede wszystkim grzechotka, która powinna mieć jak najmniejszy skok roboczy. Większość kluczy nasadowych wykonana jest ze stali. Producenci oferują bardzo proste rozwiązania, ale również niezwykle profesjonalne i precyzyjne narzędzia dla mechanika. 

 

 • Kombinerki

Kombinerki to przykład bardzo uniwersalnego narzędzia, które można wykorzystać w wielu pracach. Na rynku znajdziesz kombinerki uniwersalne, kombinerki izolowane do prac elektrycznych oraz kombinerki specjalistyczne. To obowiązkowe narzędzie mechanika samochodowego i każdego majsterkowicza. 

 

KLUCZE HAKOWE 8-19 MM, ZESTAW 2 SZT.

 

 • Profesjonalne szczypce

Szczypce możemy podzielić na szczypce do prac elektrycznych, hydraulicznych, samochodowych i precyzyjnych. Każdy z rodzajów szczypiec dedykowany jest pracy o konkretnym charakterze. Jako profesjonalne narzędzia mechanika z pewnością sprawdzą się szczypce nastawne uniwersalne oraz cęgi proste do cięcia i szczypce zaciskowe. 

 

 • Klucze imbusowe

Zestaw kluczy imbusowych to podstawowe wyposażenie w każdym warsztacie. Mogą one przybierać różne formy. Znajdziesz klucze imbusowe krótkie, długie, z kulką lub bez. W przypadku narzędzi do warsztatu samochodowego warto postawić przede wszystkim na wysoką jakość materiału. 

 

KLUCZE SZEŚCIOKĄTNE 1.5-10 MM

 

 • Klucze do filtra oleju

Dzięki tym specjalistycznym kluczom odkręcisz nawet mocno zapieczony filtr oleju. Rozmiar i typ klucza powinien pasować do danego typu pojazdu. Firmy oferują tutaj produkty dla amatorów oraz profesjonalistów, które różnią się jakością wykonania oraz oczywiście ceną.

 

 • Profesjonalne ściągacze do sprężyn, tarcz i łożysk

Pracując w warsztacie samochodowym, warto również pamiętać o profesjonalnych ściągaczach do sprężyn, które nadają się do pracy ze sprężynami śrubowymi. Z powodzeniem znajdziesz tutaj tańsze modele oraz profesjonalne ściągacze, które świetnie się sprawdzą jako wyposażenie warsztatu samochodowego. Lista profesjonalnych ściągaczy jest jednak o wiele dłuższa. W przypadku prac warsztatowych warto również pamiętać o ściągaczach do tarcz hamulcowych oraz ściągaczach do łożysk. Poszczególne modele ściągaczy do łożysk różnią się między sobą ilością ramion i ich rozstawem.

 

ŚCIĄGACZE DO SPRĘŻYN 300 MM, 2 SZT.

 

 • Młotek

Standardowy młotek to również podstawowe narzędzie dla mechanika. Trudno wyobrazić sobie bez niego pracę w garażu czy warsztacie. To narzędzie radzi sobie z wieloma problemami. Na potrzeby warsztatu powinieneś się zaopatrzyć w solidny młotek, który może być bezcenną pomocą w przypadku odkręcania zapieczonych śrub, a także w mniejszy model, który służy do bardziej precyzyjnych prac. Idealnym narzędziem do auta jest również młotek gumowy, który podczas pracy nie uszkadza powierzchni.

 

Sprzęt i narzędzia do warsztatu samochodowego - co jeszcze się przyda?

Lista wyposażenia warsztatu samochodowego jest o wiele dłuższa. Trudno wymienić wszystkie potrzebne narzędzia do auta. Wśród narzędzi warsztatowych nie powinno zabraknąć takich urządzeń jak kompresor, który służy do zasilania większości mechanicznych sprzętów niezbędnych w warsztacie, takich jak wiertarka, lutownica, klucz udarowy, pistolet do malowania, szlifierka i polerka samochodowa. W każdym warsztacie samochodowym przydadzą się również mierniki napięcia. Pomogą Ci one sprawdzić stan naładowania akumulatorów i przydadzą się podczas naprawy elektryki pojazdu. Warto również zaopatrzyć się w prostownik. To urządzenie przyda się szczególnie w okresie zimowym. Trudno też wyobrazić sobie pracę w warsztacie bez podnośnika samochodowego. 

 

DŹWIGNIA DO PRZEGUBÓW KULOWYCH 400 MM

 

Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego wybrać?

Wybierając narzędzia do warsztatu samochodowego należy przede wszystkim kierować się charakterem wykonywanej pracy. Zawsze jednak warto postawić na wysoką jakość i wytrzymałość produktów, ponieważ jest ona gwarancją bezpieczeństwa podczas pracy. Narzędzia mechanika wyróżniają się ogromną różnorodnością i bogactwem modeli, dlatego z powodzeniem znajdziesz artykuły, które spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby.