Kategorie poradników

Stylowa i funkcjonalna strefa telewizyjna: 5 pomysłów, jak wyeksponować telewizor na ścianie

Sercem niemal każdego salonu jest strefa wypoczynkowa składająca się z kanapy, stolika i telewizora.

Dostępna dla wszystkich domowników przestrzeń sprzyja rodzinnej integracji i odpoczynkowi. Wspólne oglądanie filmów, przeżywanie emocji razem z bohaterami ulubionych seriali czy przeglądanie zdjęć z wakacji to małe, ale jakże ważne przyjemności pozwalające na chwilę oderwać się od obowiązków i spędzić czas wśród tych, na których najbardziej nam zależy. Aby seanse wyświetlane na szklanym ekranie były przyjemne i komfortowe, należy odpowiednio przymocować telewizor na ścianie lub umieścić go na szafce. Jak zrobić to poprawnie i efektownie? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak wyeksponować telewizor na ścianie!

 

Jaka wysokość telewizora na ścianie? Zadbaj o swoje oczy!

 

Zanim zaczniesz wiercić dziury w ścianie albo wybierać szafkę RTV, powinieneś dokonać niezbędnych pomiarów. Niezwykle ważną kwestią, która będzie wpływała na komfort użytkowania telewizora, jest wysokość, na której będzie znajdował się ekran. Zawieszony zbyt nisko albo za wysoko odbiornik będzie zmuszał nas do przybierania nienaturalnej pozycji, co stanie się źródłem dyskomfortu, może powodować ból karku czy oczu. Jaka wysokość telewizora na ścianie będzie optymalna? Ogólna zasada mówi o tym, że pozioma linia przebiegająca przez środek ekranu powinna znajdować się na wysokości wzroku użytkownika. Jednak z telewizora korzystają domownicy o zróżnicowanej budowie anatomicznej, również dzieci. Przyjmuje się więc, że optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ekranu około 100-110 cm ponad podłogą. Nie bez znaczenia jest odległość odbiornika odkanapy czy foteli.Określając minimalną odległość, należy wziąć pod uwagę rozdzielczość obrazu i jego przekątną. Specjaliści stwierdzają, że w przypadku telewizorów Full HD na jeden cal przekątnej powinno przypadać około 4-4,5 cm odległości. Osoby mające nowocześniejsze modele w technologii 4K powinny kierować się zasadą, według której jeden cal oznacza około 2,1 cm odległości.

 

Telewizor na ścianie: jak ukryć kable?

 

Pamiętaj o tym, że telewizor wiszący na ścianie pełni również funkcję reprezentacyjną. W dopieszczonej w detalach salonowej aranżacji nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania i niedociągnięcia. Urządzając tę część mieszkania, zwróć uwagę nie tylko na fason mebli, kolorystykę czy oświetlenie, ale również to, jak przywieszony jest telewizor na ścianie. Jak ukryć kable, żeby nie zaburzały estetyki pomieszczenia? Pierwszym sposobem dającym najbardziej satysfakcjonujący efekt wizualny, ale również przysparzającym nieco pracy, jest ukrycie kabli w ścianie.Jeśli nie chcesz kuć, gipsować i malować ściany, skorzystaj z prostych w montażu listew maskujących. Tak zwane maskownice można malować na dowolny kolor, aby idealnie zlewały się ze ścianą.

 

Twoje kino domowe: wiszący telewizor z podświetleniem Ambilight

 

Nowoczesne modele telewizorów wyposażone są w dodatkowe funkcje. Jednym z najbardziej efektownych dodatków jest oświetlenie Ambilight (rozwiązanie zastosowane zostało na przykład w modelu LED 50" PHILIPS 50PUS7855/12). Dzięki umieszczonym przy tylnych krawędziach diodom rzucającym płynnie zmieniające się światło, telewizor, jak obraz na ścianie, staje się imponującą, przykuwającą wzrok dekoracją. Dzięki emitowanemu światłu ekran wydaje się szerszy, wrażenia z oglądania są spotęgowane, a telewizor zdaje się unosić w powietrzu. Co na ścianę za telewizorem z nowoczesną funkcją? Odpowiedź jest prosta – nic! Telewizory z funkcją Ambilight pełnię swoich możliwości odkrywają, kiedy są przywieszone na gładkiej, pozbawionej wzorów ścianie. Aby w pełni cieszyć się efektami, urządzenie powinno znajdować się w odległości minimum 15 cm od ściany (optymalnie 20-25 cm). 

 

Telewizor jak obraz na ścianie: tryb Ambient

 

Jesteś estetą zwracającym uwagę na każdy detal? W takim razie z pewnością przypadną Ci do gustu telewizory, które do złudzenia przypominają obraz na ścianie. Płaski, umieszczony w ultracienkiej ramie model LED 55" SAMSUNG QE55Q60TAUXXH wyposażony jest w tryb Ambient dopasowujący ekran telewizora do otaczającej przestrzeni. Zdjęcia dzieci wyświetlane na wygaszonym ekranie? A może ciekawa grafika? Nowoczesna funkcja przekształci niepracujący telewizor w stylowy dodatek będący spójną częścią galerii na ścianie albo pojedynczym akcentem dekoracyjnym.

Klasyka zawsze w modzie – TV na szafce RTV

Nie chcesz wiercić dziur w ścianie w celu przymocowania stojaka? W takim razie postaw na klasykę – umieść telewizor na szafce RTV. W sklepach meblowych znajdziesz ogrom ciekawych modeli, które bez trudu dopasujesz do wnętrza salonu. Podłużna, niska szafka nie tylko będzie efektowną oprawą dla telewizora, ale również funkcjonalnym meblem, który pomieści dodatkowe urządzenia i pozwoli dyskretnie ukryć okablowanie – konsolę, router czy dekoder. Co powiesić nad TV? Doskonałym dopełnieniem szafki RTV i telewizora będzie lekka półka ze zdjęciami najbliższych albo subtelnymi dekoracjami. Nie przesadź z ilością elementów – całość powinna prezentować się lekko.

 

Telewizor wiszący na ścianie wbudowany w meblościankę

 

Telewizor na ścianie może stać się komponentem naściennego systemu mebli. W nowoczesnych salonach często zabudowuje się jedną ze ścian szafkami i półkami, pozostawiając w środku miejsce na odbiornik. Tego typu zabudowa będzie przykuwającą wzrok dekoracją oraz funkcjonalnym wyposażeniem, które pomieści ogrom rzeczy, na które ciężko znaleźć odpowiednie miejsca. Zadbaj o to, aby ekran znajdował się w odpowiedniej odległości od półek. W przeciwnym razie zabudowa będzie prezentowała się zbyt masywnie, a meble będą rozpraszać Cię podczas seansu. 

 

Ściana za telewizorem: aranżacje ze smakiem

 

Ściana za telewizorem może stać się gustownym elementem dekoracyjnym. Modny efekt uzyskasz, kiedy pokryjesz ją dekoracyjnymi panelami (na przykład drewnianymi lub o strukturze marmuru), betonem architektonicznym albo fototapetą. Unikaj powierzchni z drobnymi wzorami w intensywnych barwach, które mogłyby przeszkadzać podczas oglądania.