Kategorie poradników

Niezbędne narzędzia każdego majsterkowicza

Niezbędne narzędzia każdego majsterkowicza

W każdym domu warto wygospodarować miejsce na narzędzia, które mogą się przydać podczas naprawy urządzeń i sprzętów. I chociaż domowy warsztat majsterkowicza może u każdego wyglądać nieco inaczej, niektóre narzędzia są na tyle uniwersalne, że powinny znaleźć się we wszystkich gospodarstwach domowych. Wybór odpowiednich akcesoriów uzależniony jest od naszych potrzeb, zainteresowań oraz prac, które zazwyczaj wykonujemy, jednak bez niektórych narzędzi nie będziemy w stanie wykonać nawet najprostszej naprawy. Jakie są podstawowe narzędzia majsterkowicza? Jak powinno wyglądać wyposażenie domowego warsztatu?

 

ZESTAW NARZĘDZIOWY 1/4" 56 CZĘŚCI YT-14501

 

Podstawowe narzędzia do warsztatu domowego

Jaki zestaw narzędzi powinien być obowiązkowym wyposażeniem w każdym domu? Nawet jeśli nie przepadasz za majsterkowaniem, z pewnością w Twoim domu nie może zabraknąć narzędzi, które ułatwią Ci wykonanie takich prac, jak przykręcenie gniazdka, złożenie nowych mebli czy zawieszenie półki na ścianie. W jakie podstawowe narzędzia powinieneś się więc zaopatrzyć? 

 

 • Uniwersalny młotek

Młotek to podstawowe narzędzie w każdym domu. Przyda Ci się przy drobnych pracach w gospodarstwie domowym i podczas bardziej zaawansowanych prac remontowych. Możesz się zdecydować na prosty młotek ślusarski lub młotek ciesielski, który posiada w tylnej części płasko zakończoną główkę z wycięciem umożliwiającym wyrywanie gwoździ.

 

MŁOTEK CIESIELSKI 600 G, METALOWY, HARTOWANY TRZONEK

 

 • Zestaw śrubokrętów

Zestaw śrubokrętów to również obowiązkowe narzędzie w każdym warsztacie. Śrubokręty powinny mieć różne rozmiary i końcówki. Najpopularniejsze są śrubokręty płaskie i krzyżowe. Możesz też wybrać wkrętaki z wymiennymi końcówkami. Są to tak zwane bity, które doskonale sprawdzą się podczas wykonywania precyzyjnych zadań. W ofercie firm znajdziesz także śrubokręty do prac związanych z elektryką, które muszą być odpowiednio zaizolowane. Wybierając narzędzia do warsztatu w domu, warto zdecydować się na śrubokręty z magnetyzerem i wygodną rękojeścią, powleczoną antypoślizgowym materiałem, która zdecydowanie poprawia komfort pracy. Zestawy śrubokrętów można kupić w funkcjonalnym etui lub z półką do powieszenia na ścianie.

 

KOŃCÓWKI WKRĘTAKOWE Z UCHWYTEM 69 SZT.

 

 • Kombinerki

Kombinerki to bardzo uniwersalne narzędzie, które przyda się podczas wielu napraw. Pomogą Ci usunąć gwóźdź albo przyciąć izolację kabla. Ich stalowe szczęki mogą przytrzymać nakrętkę śruby podczas jej odkręcania. Producenci oferują kombinerki uniwersalne, kombinerki izolowane do prac elektrycznych oraz kombinerki specjalistyczne. To obowiązkowe narzędzie każdego majsterkowicza.

 

 • Klucze imbusowe

Zestaw kluczy imbusowych, zwanych inaczej kluczami sześciokątnymi, to wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie domowy warsztat. Mogą one mieć różne kształty. Znajdziesz klucze imbusowe krótkie, długie oraz ze specjalną kulką. Klucze imbusowe służą przede wszystkim do odkręcania i dokręcania śrub. Są dosyć małe i dzięki temu bardzo precyzyjne.

 

 • Klucze płaskie

Zestaw narzędzi dla majsterkowicza nie obędzie się bez płaskich kluczy w różnych rozmiarach. Klucze płaskie służą przede wszystkim do odkręcania nakrętek i śrub. 

 

KLUCZE PŁASKO-OCZKOWE Z GRZECHOTKĄ YT-0208

 

 • Klucz nastawny francuski 

Klucz francuski, dzięki możliwości regulacji rozstawu szczęk, przyda się przede wszystkim do prac hydraulicznych. Pomoże wymienić baterię, odpowietrzyć grzejnik i wymienić uszczelki.

 

 •  Miarka

Składana miarka z pewnością przyda się w każdym domu. Pozwoli sprawdzić wymiary pomieszczenia lub sprzętu oraz zaznaczyć odległość na dowolnym materiale.

 

MIARA ZWIJANA STALOWA 3 M X 16 MM

 

 • Nóż do cięcia

Nóż z wymiennymi ostrzami to doskonałe narzędzie do cięcia wielu różnych materiałów. Z pewnością przyda się podczas remontu – np. do precyzyjnego przycinania tapety.

 

 • Poziomica

Poziomica pomoże Ci skontrolować, czy równo zawiesiłeś półkę lub obraz. To narzędzie posłuży Ci również do wypoziomowania nóżek szafki lub pralki. 

 

 • Ręczna piła

Prosta piła również przyda się w każdym domu. Możesz kupić większe i mniejsze modele z wymiennym brzeszczotem do cięcia metalu.

 

 • Gwoździe, kołki, wkręty, śruby i haczyki

Takie drobne akcesoria zawsze warto mieć pod ręką. Dzięki nim zawiesisz ramki na zdjęcia, przymocujesz wieszak na ręczniki i zamontujesz półkę na ścianie.

 

DRABINA ALU 6 CORDA

 

Jakie jeszcze narzędzia dla majsterkowicza przydadzą się w domu?

To tylko wybrane narzędzia majsterkowicza, które mogą być niezwykle pomocne podczas domowych prac. Jeśli lubisz prace remontowe i wolisz sam zająć się malowanie pokoju i wykańczaniem wnętrz, powinieneś również zaopatrzyć się w zestaw narzędzi do domu, który będzie przeznaczony do tego typu prac. Pomyśl o wałkach, pędzlach i malarskiej kuwecie. Z pewnością warto zaopatrzyć się również w drabinę, która przyda się podczas remontu lub w trakcie wykonywania innych prac na wysokości. Producenci oferują drabiny o różnej konstrukcji: wyższe i niższe, rozstawne i teleskopowe. Wybór zależy od Twoich potrzeb oraz miejsca, w którym możesz taką drabinę przechowywać. Jeżeli planujesz remont, nie zapomnij także o taśmach izolacyjnych, pistoletach do kleju lub silikonu, pędzlach czy szpachelce. To małe, ale bardzo funkcjonalne narzędzie, którego możesz użyć do nanoszenia i wygładzania różnych mas szpachlowych. Przyda się też, jeśli będziesz chciał zeskrobać farbę lub usunąć starą tapetę.

 

SIECIOWA WIERTARKA UDAROWA 701W BOSCH UNIVERSALIMPACT 700

 

Elektronarzędzia – niezwykle przydatne narzędzia warsztatowe

Narzędzia do warsztatu domowego to nie tylko tradycyjne ręczne akcesoria. W każdym domu powinny się znaleźć również odpowiednie elektronarzędzia, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają wykonanie wielu prac naprawczych. Tego typu narzędzia wymagają podłączenia do prądu lub posiadają akumulator. Które elektronarzędzia stanowią podstawowe wyposażenie każdego domowego warsztatu?

 

 • Wiertarka

Wiertarka to chyba najpopularniejsze elektronarzędzie. Znajdziemy je niemal w każdym warsztacie majsterkowicza. Przydaje się w zasadzie w trakcie wszystkich prac remontowych. Z jej pomocą możemy wywiercić otwory w ścianie, w drewnie lub metalu. Wiertarki posiadają wymienne wiertła o różnej długości i grubości. W ofercie wielu firm znajdziesz wiertarki ręczne i udarowe, które umożliwiają robienie otworów w betonie lub cegle. Zawsze warto wybrać wiertarkę o odpowiedniej mocy i prędkości obrotowej.

 

AKUMULATOROWA WIERTARKO-WKRĘTARKA BOSCH UNIVERSALDRILL 18V

 

 • Wkrętarka

Wkrętarka to kolejne niezwykle pomocne elektronarzędzie. Bez niej trudno byłoby wykonać wiele domowych prac. Pełni ona funkcję szybkiego śrubokrętu. Takie narzędzie sprawdzi się w przypadku montowania kontaktów, składania nowych mebli czy zawieszania ramek ze zdjęciami. Wkrętarka z wymiennymi końcówkami to doskonałe narzędzie, które zastępuje cały zestaw śrubokrętów. Możesz też zakupić wkrętarko-wiertarkę, która będzie łączyć funkcje obu sprzętów.

 

 • Szlifierka kątowa

Jeśli lubisz majsterkować, z pewnością przyda Ci się również szlifierka, za pomocą której przetniesz metal, beton lub ceramikę. Narzędzie to może również służyć do szlifowania, oczyszczania lub likwidowania rdzy z najróżniejszych powierzchni. Wszystko zależy od tarczy, jaką zamontujesz w urządzeniu.

 

SZLIFIERKA KĄTOWA KD1724 - 1400 W

 

Gdzie przechowywać zestawy narzędzi dla majsterkowiczów?

Podstawowe narzędzia do domu zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, jednak musisz dysponować odpowiednią przestrzenią, w której będziesz mógł je bezpiecznie przechowywać – przede wszystkim poza zasięgiem małych dzieci. Możesz je trzymać w garażu, schowku czy w pomieszczeniu gospodarczym. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz i gdzie najczęściej korzystasz z narzędzi. Niektóre narzędzia są sprzedawane w specjalnych walizeczkach, tworząc bardzo funkcjonalne zestawy. W przypadku wielu narzędzi ręcznych i drobnych akcesoriów z pewnością sprawdzą się funkcjonalne skrzynki narzędziowe, które są bardzo mobilne i pozwolą Ci zawsze mieć pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia.

 

SKRZYNKA NARZĘDZIOWA TITAN PLUS NTP22A / KTIPA5530 Z NOSIDŁEM PROSPERPLAST