Kategorie poradników

Mini szklarnia ogrodowa i balkonowa - wiosenny ogródek 2022

Mini szklarnia ogrodowa i balkonowa - wiosenny ogródek 2022

Każdy właściciel ogrodu marzy o świeżych warzywach i owocach z własnego ogródka. Niestety klimat w Polsce wcale nie należy do tych najłagodniejszych i pogoda lubi nam sprawiać niespodzianki. Z jednej strony mamy do czynienia z suszą, a z drugiej nawet w maju mogą nas zaskoczyć przymrozki. Temperatura nie zawsze więc pozwala na udane plony. Z pomocą mogą nam przyjść przydomowe szklarnie. 

 

Dlaczego warto zdecydować się na szklarnię? 

Dlaczego warto zdecydować się na szklarnię? Szklarnia przydomowa pomoże przede wszystkim zabezpieczyć zbiory przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Konstrukcja szklarni i materiał, z którego jest wykonana, gwarantują optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin oraz chronią je przed kaprysami pogody. Szklarnia umożliwia również przedłużenie okresu wegetacji. W polskich ogrodach szklarnie wykorzystywane są głównie do uprawy roślin, które trudno wyhodować z uwagi na zbyt ostry klimat. Dzięki szklarni wyhodujesz świeże warzywa, zioła oraz egzotyczne rośliny, takie jak cytrusy, kaktusy czy storczyki. Cieplarnie ogrodowe to doskonały sposób na produkcję zdrowej i ekologicznej żywności. Samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce z pewnością lepiej smakują, są również zdrowsze i całkowicie pozbawione chemicznych dodatków.   

 

SZKLARNIA OGRODOWA 2,5X4X2M MIRPOL

 

Jakie są rodzaje szklarni?

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór szklarni do ogrodu. Możesz zdecydować się na duże przeszklone konstrukcje, które wymagają dużej przestrzeni i odpowiednich fundamentów albo na niewielkie pawilony i namioty foliowe. Te ostatnie zdecydowanie lepiej sprawdzą się jako przydomowe szklarnie. Niezwykle ciekawą propozycją są również mini szklarnie ogrodowe, które z powodzeniem możesz zainstalować nawet na tarasie lub balkonie. Małe szklarnie na działkę najlepiej sprawdzą się w przypadku standardowych ogródków. Wybór odpowiedniej szklarni zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i oczywiście od przestrzeni, jaką dysponujesz. 

 

Z czego może być zrobiona szklarnia do ogrodu?

Konstrukcja szklarni może być wypełniona folią, poliwęglanem oraz szkłem. Najtańszym rozwiązaniem i jednocześnie najłatwiejszym, jeśli chodzi o montaż, będzie z pewnością folia. Nie jest to może materiał bardzo odporny na uszkodzenia, ale z powodzeniem można go w razie potrzeby wymienić. Folia idealnie nadaje się na lekkie konstrukcje mini szklarni ogrodowych. Szkło jest stosunkowo ciężkie, dlatego wymaga wytrzymałej konstrukcji nośnej, najlepiej osadzonej na fundamentach. Funkcjonalnym materiałem, jeśli chodzi o wypełnienie konstrukcji, jest poliwęglan, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i niewiele waży. Nie jest on jednak tak odporny na zarysowania i zabrudzenia jak szkło. Niezależnie od tego, na jaką szklarnię się zdecydujesz, każda z tych konstrukcji będzie się charakteryzować przezroczystym dachem i przezroczystymi ścianami, przez które przedostaje się światło słoneczne, gwarantując roślinom idealną temperaturę i warunki do ich rozwoju.

 

FOLIA DO SZKLARNI OGRODOWEJ 2,5X4X2M MIRPOL

 

Ogrodowe oranżerie

Niekiedy szklarnie ogrodowe pełnią również funkcję oranżerii, czyli inaczej pomarańczarni. Oranżeria to ogrodowy budynek, który może stać samodzielnie w ogrodzie lub być połączony z tarasem. Podobnie jak w szklarni, hoduje się w nim egzotyczne rośliny, jednak pomieszczenie to służy przede wszystkim do wypoczynku w otoczeniu zieleni. Ustawia się w nim najczęściej wypoczynkowe meble i aranżuje wyjątkową strefę relaksu wśród egzotycznych gatunków roślin. 

 

Gdzie można postawić szklarnie ogrodową?

Postawienie szklarni ogrodowej mini wcale nie wymaga dużego wysiłku. Możesz kupić kompletne systemy, które posiadają szczegółową instrukcję montażu. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zakup, warto się zastanowić, gdzie chcesz postawić szklarnię. Taka konstrukcja tylko wtedy spełni swoją rolę, jeśli będzie odpowiednio wyeksponowana na działanie słońca. Dobór odpowiedniej szklarni przydomowej powinien być uzależniony przede wszystkim od przestrzeni jaką dysponujesz. W naszych przydomowych ogródkach najlepiej się sprawdzą szklarnie ogrodowe mini oraz foliowe namioty, które nie zabierają dużo miejsca.

 

SZKLARNIA BALKONOWA 140X70 MIRPOL

 

Mini szklarnia balkonowa

Mini szklarnia ogrodowa foliowa ze względu na swoje rozmiary i lekką konstrukcję doskonale się sprawdzi na małych przestrzeniach. Takie małe szklarnie pozwolą Ci cieszyć się warzywami z własnego ogródka. Niektóre małe cieplarnie możesz również zamontować na tarasie lub balkonie. Takie rozwiązanie pozwoli Ci uprawiać warzywa i zioła na naprawdę małej powierzchni. Szklarnia balkonowa składa się najczęściej ze stalowej konstrukcji i polietylenowego wypełnienia. 

 

Małe szklarnie do każdego ogrodu

W każdym ogrodzie możesz postawić szklarnię, nawet jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią. W przypadku małych ogródków i tarasów doskonale sprawdzą się różnego rodzaju mini szklarnie balkonowe. Taka szklarnia chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnia im doskonałe warunki wzrostu. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy przywiązują wagę do jakości produktów żywnościowych. Ceny szklarni ogrodowych nie są wysokie, dlatego warto wykorzystać dostępną przestrzeń na stworzenie własnej, ekologicznej hodowli.