Kaszki
Kaszki dla dzieci są pełnowartościowym posiłkiem – dostarczają do organizmu odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Oprócz tego znajdziemy w nich dużo witamin, składników mineralnych i błonnika. Produkty są dostępne w różnych smakach, dlatego na pewno znajdziesz wśród nich coś dla swojej pociechy. Zastanawiasz się, jaką kaszkę wybrać na początek? Nasz asortyment może przyprawiać rodziców o zawrót głowy, jednak przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek. Przede wszystkim sprawdź, czy kaszka ma prosty skład – w ten sposób zyskasz pewność, że nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów czy cukru. Pamiętaj, by dbać o dobre nawyki żywieniowe pociechy od najmłodszych lat. Po ukończeniu pierwszego roku życia możesz karmić maluszka kaszkami dosładzanymi odrobiną miodu, syropem klonowym, suszonymi owocami lub ksylitolem.
Jakie są najlepsze kaszki dla niemowląt i małych dzieci?
Kaszki dla niemowląt powstają ze starannie wyselekcjonowanych zbóż. Mają łagodny smak i delikatną konsystencję. Należy zaznaczyć, że są lekkostrawne, dlatego sprawdzają się podczas rozszerzania diety. Dodatkowo dostarczają dziecku niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu wspierają prawidłowy rozwój. Kaszka jest gęsta, więc nawet niewielka jej ilość potrafi zaspokoić apetyt maluszka. Pamiętaj, by w pierwszych tygodniach nie podawać mu zbyt dużych porcji. Obserwuj też, czy u dziecka nie pojawi się reakcja alergiczna. Początkowo możesz karmić pociechę jednoskładnikowymi
kaszkami, w ten sposób łatwiej ustalisz przyczynę ewentualnych dolegliwości. Jeśli maluszek dobrze zareaguje na kaszkę, wzbogać jego dietę o produkty wielozbożowe.
Kaszki mleczne czy bezmleczne?
Kaszki często bazują na mleku modyfikowanym. Można je podawać maluszkom, które nie mają nietolerancji laktozy ani alergii na białko mleka. Pamiętaj, żeby dobrać produkt do wieku pociechy. W tym celu kieruj się oznaczeniami na opakowaniach.
Kaszki mleczne są często bezglutenowe, dlatego nie powodują u niemowlaka uciążliwych objawów. Można je podawać dzieciom z celiakią lub nietolerancją tego składnika.
Kaszka bezmleczna nie zawiera mleka, dlatego warto ją podawać dzieciom karmionym piersią. Może być przygotowywana na wodzie lub mleku mamy. Powstaje na bazie pszenicy, ryżu lub kukurydzy. Co ważne, znajdują się w niej składniki wspierające prawidłowy rozwój maluszka.
Kaszki dla niemowląt są często wzbogacone o jabłka, śliwki, banany lub morele, dzięki czemu zawierają dodatkową porcję witamin i minerałów. Oprócz tego dodatki poprawiają smak produktu, dlatego kaszki z nimi przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym maluchom.
Kaszki dla dzieci – jak rozszerzać dietę malucha?
Zastanawiasz się, od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Wielu pediatrów zaleca wprowadzanie do niej warzyw i owoców, które powinny być ugotowane i dobrze zmiksowane. Można również podawać dziecku kaszki zbożowe lub ryżowe, które są sycące i wartościowe. Warto karmić nimi maluszka jeszcze przed wprowadzeniem do diety zupy jarzynowej. Pamiętaj, że kaszka powinna mieć delikatny smak i płynną konsystencję – dzięki temu maluch się do niej nie zrazi. Możesz wybrać kaszkę z glutenem lub bez niego, ale nie zwlekaj z podaniem dziecku białka zbóż. Lekarze podkreślają, że należy to zrobić, zanim maluch skończy rok.
Kaszki dla niemowląt
Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, pierwsze
kaszki możesz uwzględnić w jadłospisie od 5. miesiąca życia. W przypadku maluszka karmionego piersią warto poczekać do około 6. miesiąca. Zastanawiasz się, kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka? Zwróć uwagę, czy Twój dziecko wykazuje oznaki gotowości, takie jak:
- stabilne siedzenie i trzymanie główki,
- wkładanie rączek lub zabawek do buzi,
- zainteresowanie jedzeniem,
- umiejętność pokazania, że jest już najedzone.
Jeśli chcesz podać kaszkę w formie papki, wystarczy, że ją zmielisz, ugotujesz i dodasz odrobinę masła lub oliwy z oliwek. Możesz też wsypać trochę orzechów, zmielonych nasion lub owoców sezonowych. W ten sposób Twoja pociecha pozna nowe smaki.
Jak przygotować kaszkę dla dziecka?
Na wielu kaszkach znajdziesz oznaczenie „dla dzieci od miesiąca życia”, jednak warto się wstrzymać z ich podawaniem do 6. miesiąca, niezależnie od tego, czy karmimy maluszka mlekiem modyfikowanym, czy piersią. Nałóż odrobinę na łyżeczkę, a następnie daj dziecku do spróbowania. Eksperymentuj z różnymi rodzajami kaszek, ponieważ każda z nich ma inny smak i wartości odżywcze.
W naszej ofercie znajdziesz kaszki błyskawiczne i klasyczne. Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz ten pierwszy rodzaj. Wystarczy, że zalejesz go ciepłą wodą lub mlekiem i chwilę poczekasz, aż kaszka napęcznieje, a już będzie gotowa do podania. Z kolei zwykłą kaszkę trzeba gotować przez kilka lub kilkanaście minut. Możesz podawać dziecku samą kaszkę lub potraktować ją jako dodatek do zupek jarzynowych, musów i przecierów owocowych czy budyniu jaglanego. Pamiętaj, by nie wprowadzać do diety dziecka wszystkich produktów naraz. W jakiej formie podawać kaszki dziecku? Możesz je karmić łyżeczką lub zachęcać do samodzielnego jedzenia rączkami.