Mleko
Mleko to produkt bardzo bogaty w składniki odżywcze, dlatego szczególnie dzieci zachęcane są do picia określonej ilości mleka w ciągu dnia. Wiele badań wykazuje niezwykle pozytywny wpływ mleka na ludzki organizm, chociaż mleko może być również czynnikiem alergizującym.
Co znajduje się w mleku?
Czy
mleko jest odżywcze? Oczywiście, że tak. Składniki mleka mają wysoką wartość odżywczą. W mleku znajdziesz między innymi witaminy z grupy B, witaminy A, D, E i K oraz wapń, potas, fosfor, magnez i cynk. Wysoka zawartość witaminy D i wapnia może przyczynić się do wzmocnienia kości i zębów. Warto pamiętać, że wapń i fosfor zawarte w mleku są również bardzo łatwo przyswajalne.
Szczególnie cenny w mleku jest także kwas linolowy, który wpływa na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych w przypadku niektórych odmian raka. Witaminy z grupy B poprawiają metabolizm i wspomagają procesy trawienia. Świetnie też działają na skórę i włosy, mają wpływ na poprawę równowagi hormonalnej, a także zmniejszają ryzyko wylewu oraz chorób serca. Wiele badań wskazuje również na to, że spożycie mleka i nabiału zmniejsza u dzieci ryzyko otyłości.
Mleko i produkty mleczne
W naszym sklepie oferujemy różne rodzaje mleka – mleko UHT, skondensowane, czy mleko w proszku. Mleko rozlewane jest najczęściej w opakowania jedno- i półlitrowe.
Mleko 500 ml to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli spożycie mleka w gospodarstwie domowym nie jest duże. Z kolei
mleko 1 l to niezwykle uniwersalna pojemność dla przeciętnej rodziny.
Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez mleka. Masło,
śmietana, sery twarogowe, jogurty to również produkty, które powstają na bazie mleka. Produktów mlecznych jest jednak o wiele więcej. Białka serwatkowe są przykładowo produktem ubocznym, powstającym w trakcie produkcji sera. Zawierają one liczne aminokwasy, które pomagają regenerować mięśnie po treningu.
Jakie są rodzaje mleka?
A jakie są najbardziej powszechne rodzaje mleka?
- Mleko pasteryzowane
Mleko pasteryzowane ma wystarczająco długi okres przydatności do spożycia i ma dużo cennych składników. Pasteryzacja polega na podgrzaniu mleka do temperatury 60-90 stopni C przez kilkanaście sekund, dlatego nie traci ono dużo witamin, a w smaku przypomina prawdziwe mleko. Mleko pasteryzowane może stać w chłodnym i zacienionym miejscu około 3 dni. W procesie pasteryzacji traci zaledwie 10% swoich składników odżywczych. Z tych względów mleko pasteryzowane uważane jest za zdrowsze niż mleko UHT. Ilość białka mleka pasteryzowanego praktycznie nie ulega zmianie. Czym różni się mleko świeże od UHT?
- Mleko UHT
Podobnie jak mleko pasteryzowane, mleko UHT podlega procesowi podgrzewania, ale do 135-150 stopni C. Taka obróbka cieplna zmienia smak oraz zapach produktu i sprawia, że mleko traci wiele wartości odżywczych. Może stać za to zamknięte w lodówce nawet pół roku. Czy mleko UHT jest szkodliwe? Oczywiście, że nie. Po prostu ma w swoim składzie mniej witamin i minerałów niż świeże mleko.
Mleko UHT różni się zawartością tłuszczu. Najpopularniejsze jest mleko 2%, tak jak Polmlek UCHATE mleko 2%, ale znajdziesz również mleko o zawartości 3,8% tłuszczu, na przykład mleko UHT Łaciate Junior.
- Mleko skondensowane
Mleko skondensowane otrzymuje się przez odparowanie części wody. Najczęściej można je kupić w puszkach lub kartonikach. Znajdziesz mleko skondensowane o różnych smakach i z zawartością cukru. To doskonałe mleko do kawy i herbaty, nieotwarte może stać nawet przez rok. To również doskonała baza do deserów i ciast.
- Mleko w proszku
Mleko spożywcze w proszku otrzymujemy po całkowitym odparowaniu wody. Mleko w proszku charakteryzuje się wyższą kalorycznością niż mleko płynne. Zawiera też dużo więcej składników mineralnych. Jest źródłem pełnowartościowego białka i charakteryzuje się bardzo długim okresem przydatności do spożycia. To doskonały sposób na zagęszczanie sosów, zup czy deserów. Doskonale nadaje się również do produkcji lodów i jogurtów.
- Mleko smakowe
Mleko smakowe ma w swoim składzie barwniki, aromaty oraz cukier. Znajdziesz różne warianty smakowe takiego mleka – kakaowe, karmelowe, truskawkowe czy waniliowe. Mleko smakowe może być pakowane w tubki lub butelki. Nie jest to jednak najzdrowszy wariant mleka.
Dlaczego mleko poddajemy obróbce cieplnej?
Mleko musi zostać poddane obróbce cieplnej. Wprawdzie w gruczołach mlecznych krów czy innych ssaków mleko jest jałowe, jednak w trakcie udoju lub zaraz po nim może stać się pożywką dla wielu groźnych bakterii chorobotwórczych, wywołujących takie choroby jak dur brzuszny, salmonella czy gruźlica.
Podział mleka ze względu na pochodzenie
Mleko dzielimy jeszcze ze względu na jego pochodzenie. Wyróżnia się mleko krowie, kozie owcze i roślinne – sojowe, migdałowe, owsiane, ryżowe i kokosowe. Mleka roślinne mogą być również bogatym źródłem białka i składników odżywczych. Jednak najbardziej popularnym rodzajem spożywanego mleka jest mleko krowie. Wyróżnia się ono bardzo wysoką zawartością składników odżywczych.
Mleko kozie wykazuje podobne wartości odżywcze, co mleko krowie, nie zawiera jednak tak dużych ilości białka, przez co polecane jest osobom uczulonym na białko mleka krowiego. Mleko owcze z kolei stanowi cenne źródło witaminy A i C oraz witaminy z grupy B, a jego największą zaletą jest wysoka zawartość wapnia oraz kwasu linolowego o silnych właściwościach antyoksydacyjnych
Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych?
Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych? Jest wiele teorii na ten temat. Pomimo istniejących między naukowcami różnic, większość badań wykazuje, że codzienne picie mleka może w pozytywny sposób wpływać na wiele kwestii zdrowotne naszego organizmu. Z drugiej strony mleko jest jednym z najczęstszych alergenów. Chodzi tu Przede wszystkim o zawartość laktozy.
Nietolerancja laktozy wiąże się ze wzdęciami, bólem brzucha, biegunką lub mdłościami. Stąd duża popularność
mleka bez laktozy, które bez problemu kupisz w naszym sklepie. Kolejną istotną nietolerancją w przypadku mleka może być kazeina. Uczulenie na białko znajdujące się w mleku krowim może się wiązać również z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami.