W tej kategorii znajdziesz duży wybór przetworów pomidorowych, zwłaszcza koncentratów i przecierów. To produkty potrzebne w każdej kuchni, niezależnie od preferencji żywieniowych domowników. Są uniwersalne i sprawdzą się podczas przygotowywania wielu potraw.
Przecier a koncentrat pomidorowy
Zasadnicza różnica między tymi dwoma przetworami leży w ich konsystencji i stopniu skoncentrowania. Przecier pomidorowy ma dużo rzadszą konsystencję. W jego skład wchodzą zazwyczaj całe przetarte pomidory z niewielką ilością soli. Trzeba pamiętać, że przecier i koncentrat różnią się konsystencją. Z przecieru odparowano większość wody, tak aby przypominał gęstą pastę. Tym samym również jego smak jest dużo intensywniejszy oraz ma inne zastosowanie. Jeśli nie jesteś pewien, którego składnika powinieneś użyć, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć – czy smak pomidorów ma być bardzo wyczuwalny, czy stanowić jedynie składnik dodatkowy dania. Przecier pomidorowy i koncentrat to nie to samo, warto więc znać różnice między nimi.
Przecier pomidorowy – właściwości i zastosowanie
Przecier pomidorowy dzięki swojej konsystencji często jest wykorzystywany do sosów i zup, aby nadać im przyjemny, lekko kwaskowaty, pomidorowy smak. Swoją konsystencją przypomina gęsty sos z mniej lub bardziej widocznymi kawałkami pomidorów. Choć jest w dużej mierze jednorodny, jednak ze względu na budowę pomidora można w nim wyczuć konkretne jego części. Przecier pomidorowy jest podobny do passaty pomidorowej. Ta druga jest najczęściej używana, jeśli staramy się przygotować dania kuchni włoskiej. Przecier pomidorowy warto dodać do dań kuchni polskiej takich jak fasolka po bretońsku czy różnego rodzaju gulasze. Najczęściej można go znaleźć na sklepowych półkach w kartonowych pudełkach lub szklanych butelkach. Oba te opakowania pozwalają niemal idealnie zachować właściwości przetartych pomidorów, choć eksperci żywieniowi rekomendują wybieranie przetworów w szkle, ze względu na jego właściwości. Przecier pomidorowy to produkt przygotowany właściwie z czystych pomidorów dlatego jego właściwości zdrowotne zbliżone są właśnie do nich.
Koncentrat pomidorowy: właściwości i zastosowanie
Koncentraty są używane wtedy, kiedy planujemy otrzymać dużo intensywniejszy pomidorowy smak. Jak sama nazwa wskazuje to bardzo mocno skoncentrowany wariant pomidorowej pasty. Jest jednorodna i ma dużo ciemniejszy kolor od przecieru. Po koncentrat pomidorowy warto sięgnąć, gdy chcemy by danie nie było zbyt płynne, ale miało intensywny pomidorowy smak. W przeciwieństwie do przecieru pomidorowa kwasowość koncentratu jest dużo mniej wyczuwalna mimo mocy jego smaku. Obu produktów można używać razem, by wzmocnić pomidorowy aromat dania.
Przeciery i koncentraty pomidorowe – w jakiej kuchni się sprawdzą?
Dzięki swojej popularności pomidor i jego przetwory są obecne niemal we wszystkich kuchniach świata. Świeży jest najczęściej kojarzony z kuchnią włoską. Jednak również w polskiej kuchni pomidor ma swoje ważne miejsce. Jednym z najpopularniejszych przetworów z pomidora jest oczywiście sos pomidorowy. Jedzony z makaronem stanowi pyszny i sycący posiłek. Z kolei miłośnicy pizzy wiedzą, że miejsce sosu pomidorowego jest właśnie na niej. Równie oczywistym przetworem jest także ketchup, który kojarzy się z fast foodem i jedzeniem poprawiającym humor. Używając koncentratu pomidorowego oraz kilku innych składników przygotujesz pyszny zdrowy domowy ketchup, jednocześnie mając pełną kontrolę nad jego składem.
Przeciery i koncentraty pomidorowe to podstawowe przetwory w każdej kuchni. Niewielu potrafi sobie wyobrazić swoją spiżarnię bez tych produktów. Używając ich z łatwością przygotujesz wiele prostych i wyrafinowanych dań.
Przeciery i koncentraty: sposób na przedłużenie daty przydatności do spożycia
Przetwory pomidorowe w formie przecierów i koncentratów swoją popularność zawdzięczają nie tylko uniwersalności i walorom smakowym. Głównym powodem, dla którego dużo osób po nie sięga jest długi termin przydatności do spożycia. Pomidor jest warzywem dosyć delikatnym i choć może jakiś czas stać na kuchennym blacie to jednak zależnie od odmiany po kilku dniach lub tygodniach zacznie się psuć. Poza tym najlepszy smak mają pomidory kupowane w sezonie takie, które „dostały” dużo promieni słonecznych. Sezon pomidorowy to lato a pomidory kupowane po sezonie często są całkowicie pozbawione aromatu. Przeciery i koncentraty to doskonały sposób na to, aby móc cieszyć się smakiem pomidorów przez cały rok, niezależnie od tego, czy jest na nie akurat sezon. Data przydatności do spożycia przetworów pomidorowych jest bardzo długa i umożliwia ich wielomiesięczne przechowywanie. To całkiem dobry pomysł, aby zaopatrzyć się w tego typu produkty, szczególnie jeśli jest już po sezonie.