Ryż – różne rodzaje i odmiany
Ryż na trwałe zagościł w naszej kuchni. To bardzo smaczny i zdrowy składnik codziennych posiłków. Ryż uprawiany jest od starożytności i ma wiele właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jakie mamy rodzaje ryżu? Czym różnią się od siebie jego poszczególne odmiany?
Co to jest ryż spożywczy?
Ryż to produkt zbożowy otrzymywany z ziarna ryżu siewnego. Uprawia się go w klimatycznych strefach gorących i ciepłych. Ryż jest doskonałym składnikiem diet lekkostrawnych. Świetnie nadaje się jako dodatek do posiłków dla alergików i osób nietolerujących glutenu, ponieważ nie zawiera alergenów i jest produktem bezglutenowym. Dostarcza bardzo dużo energii i świetnie zaspokaja głód. Największymi producentami ryżu są Chiny, Indie i Indonezja. W tych krajach ryż stanowi też podstawę codziennej diety. Do Europy ryż trafił dzięki podbojom Aleksandra Wielkiego i jego wyprawie do Indii.
Jakie są najważniejsze właściwości ryżu?
Ryż to najłatwiej przyswajalne zboże przez człowieka. Jest źródłem węglowodanów, białka i błonnika, a także wielu składników mineralnych: magnezu, cynku, fosforu, żelaza, miedzi i selenu oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego. Ma zbawienny wpływ na trawienie, reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu.
Czym się różnią rodzaje ryżu?
Ryż ma wiele odmian, które różnią się kształtem i stopniem oczyszczania ziarna oraz wartością odżywczą i kolorem. Duże znaczenie ma zawartość skrobi i amylopektyny, która wpływa na kleistość ryżu oraz jego pęcznienie. Ryż spożywczy możemy rozróżniać również pod kątem długości ziaren. Ryż krótkoziarnisty, inaczej zwanym owalnym, idealnie nadaje się do sushi ze względu na swoją kleistą konsystencję. Średnioziarnisty to doskonały składnik risotto i ryżowych deserów. Z kolei ryż długoziarnisty, który jest najbardziej popularny w Polsce, świetnie sprawdza się w przypadku sałatek i dań mięsnych. Ryż długoziarnisty charakteryzuje się wąskimi ziarnami i po ugotowaniu jest najbardziej sypki.
Kolorowy ryż – różne rodzaje
Chociaż wielu osobom ryż kojarzy się przede wszystkim z białymi ziarnami, to istnieją też różnokolorowe rodzaje ryżu. Nasz
sklep z ryżem to możliwość zamówienia produktów orientalnych z całego świata, dlatego znajdziesz tu wiele oryginalnych odmian.
Ryż biały jest najbardziej popularny. To po prostu ryż pozbawiony łupin i otrębów, dlatego jest on nieco uboższy, jeśli chodzi o składniki odżywcze i witaminy. Posiada za to długi okres przydatności do spożycia i nie trzeba go długo gotować – wystarczy 10-15 minut.
Ryż brązowy to odmiana bardziej naturalna i najbogatsza w składniki odżywcze. Pokryty jest warstwą otrębów, czyli najbardziej wartościową częścią każdego zboża. Ryż brązowy to bogactwo witamin i wielu składników odżywczych, wymaga jednak dłuższego czasu gotowania i ma krótszy termin przydatności.
Ryż czerwony jest podobny do ryżu brązowego, ale wyróżnia go czerwona barwa łupiny. Ma lekko orzechowy smak i jest znany ze swoich właściwości antynowotworowych. Wskazany jest też dla alergików. Jego najbardziej znane odmiany pochodzą z Tajlandii. Do czego czerwony ryż będzie odpowiedni? Doskonale komponuje się z rybami, mięsem i warzywami. Ważne jest jednak jego odpowiednie przygotowanie.
Ryż czarny ma łagodny i orzechowy smak. Posiada bardzo wysoką wartość odżywczą i jest bogaty w błonnik i żelazo. Ma również duże właściwości zdrowotne. Zapobiega rozwojowi nowotworów, opóźnia procesy starzenia i działa przeciwzapalnie.
Ryż żółty to bardzo kleista i słodka odmiana ryżu, najczęściej używana w Japonii, gdzie wykorzystuje się ją między innymi do produkcji alkoholu.
Jaki ryż jest najczęściej spożywany w Polsce?
Nie sposób wymienić wszystkich gatunków i odmian ryżu, ale jest kilka rodzajów, które często goszczą na naszych stołach, różniąc się nieco smakiem i zastosowaniem w kuchni. Jakie rodzaje ryżu są najpopularniejsze?
Paraboiled to biały długoziarnisty ryż poddany krótkotrwałemu działaniu pary wodnej w celu zachowania jego właściwości odżywczych. Dzięki temu ryż szybko się gotuje i nie klei. Stanowi idealny składnik sałatek i popularnych dań z ryżem w roli głównej.
Ryż jaśminowy pochodzi z Tajlandii. Ma wyjątkowo białą barwę, delikatny, kwiatowy zapach i słodki posmak. Nie skleja się i stanowi doskonały dodatek do deserów, sałatek i dań rybnych.
Basmati to ryż uprawiany u podnóży Himalajów. Jest on bardzo aromatyczny i sypki. Do czego używa się ryżu basmati? Idealnie komponuje się on z owocami morza i drobiem. Ryż basmati uważany jest za najbardziej szlachetny ryż na świecie. Wyróżnia się długimi i smukłymi ziarnami.
Arborio, carnaroli i vialone nano to z kolei włoskie odmiany średnioziarnistego ryżu, które świetnie nadają się do risotto. Jego ziarna są niemal okrągłe i bardzo kleiste po ugotowaniu. Doskonale smakują z dodatkiem białego wina i parmezanu.
Ryż japoński to typowy ryż kleisty, który ma wiele odmian. Są to krótkie ziarna, które po ugotowaniu sklejają się i mają słodkawy posmak. Ryż japoński nadaje się do deserów i jest podstawowym składnikiem sushi.
Ryż dziki to w zasadzie nie ryż, lecz trawa, która ma więcej składników mineralnych i witamin niż ryż brązowy. Ma orzechowy aromat i świetnie sprawdza się w sałatkach i egzotycznych daniach.
Jaki rodzaj ryżu wybrać?
Jeśli chodzi o
ryż, sklep Selgros oferuje bardzo duży wybór produktów – od wersji premium po najpopularniejsze odmiany. Ryż jest bardzo smaczny i stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety, a cena ryżu wcale nie jest wysoka. Jaki rodzaj ryżu warto wybrać? Wszystko zależy od tego, jak planujesz wykorzystać go w kuchni.