Węże ogrodnicze pomogą Ci nawadniać rośliny w Twoim ogrodzie, podlać trawnik i kwiaty na tarasie, napełnić basen wodą czy też umyć zjeżdżalnię dla dzieci po zimowej przerwie. Wąż jest też niezbędny, jeśli chcesz skorzystać z myjki ciśnieniowej lub innych narzędzi wymagających doprowadzenia wody.
Jaki powinien być wąż ogrodowy?
Czym powinien charakteryzować się dobry wąż ogrodowy? Przede wszystkim wytrzymałością, wygodą w użytkowaniu i doskonałym dopasowaniem do Twoich indywidualnych potrzeb! Węże ogrodowe różnią się między sobą rozmiarem, długością, średnicą, kolorem i materiałem, z którego są wykonane, a także ich przeznaczeniem. Z pewnością znajdziesz więc wąż ogrodowy na miarę swoich potrzeb – ale wcześniej musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
● Jaka długość węża jest Ci potrzebna? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakiej długości wąż spełni Twoje oczekiwania – wąż ogrodowy 20 m czy dłuższy? Warto więc wymierzyć odległość od ujęcia wody do najdalszego zakątka ogrodu, choć czasem lepszym rozwiązaniem jest zakup kilku krótszych węży.
● Jaką średnicę węża wybrać? Standardowa średnica węża ogrodowego to ¾ cala. To chyba najbardziej popularna wielkość. Taki wąż ogrodowy przewodzi wodę pod wystarczająco dużym ciśnieniem, dzięki czemu strumień jest dość mocny. Wąż ogrodowy ¾ cala z powodzeniem nadaje się do ogrodów o dużej powierzchni, jednak w przypadku średnich i mniejszych działek w zupełności wystarczy wąż ogrodowy ½ cala.
● Z jakiego materiału będzie wykonany? Materiał, z którego wykonane są węże ogrodowe do wody, decyduje o ich wytrzymałości i funkcjonalności. Zalecane są węże kilkuwarstwowe o dodatkowym wzmocnieniu, co zapobiega ich łamaniu i odkształcaniu.
● Jakie dodatkowe akcesoria będą Ci potrzebne? Kupno samego węża oczywiście nie wystarczy, by spełniał on swoją funkcję – musisz pomyśleć też o odpowiednich spryskiwaczach i złączkach. Możesz też zainwestować w urządzenia i sprzęty, które pomogą Ci zwijać i przechowywać wąż, zachowując go w dobrej kondycji. Wózki, wieszaki i bębny ułatwiające przechowywanie węży to doskonały sposób na przedłużenie ich użytkowania.
Jakie mamy rodzaje węży ogrodowych?
Węże ogrodowe do podlewania pozwolą Ci zadbać o Twój trawnik i pielęgnację ogrodowych roślin. Musisz jednak wybrać wąż o odpowiednich parametrach i funkcjonalności. Węże ogrodnicze różnią się między sobą rozmiarem i właściwościami. Możesz się zdecydować na tradycyjny wąż ogrodowy na metry, wąż samozwijający, spiralny lub płaski. Jakie jeszcze mamy rodzaje węży ogrodowych?
●
Węże ogrodnicze rozciągliwe
Wąż ogrodowy rozciągliwy pod wpływem przepływającej wody wydłuża się, umożliwiając podlewanie roślin nawet w odległym miejscu działki. Taki elastyczny wąż nie zajmuje dużo miejsca, gdy nie jest używany – i to jego ogromna zaleta. Węże rozciągliwe pod wpływem ciśnienia wody kilkukrotnie zwiększają swoją długość. Wymiary tego typu węży podawane są w przedziale minimalnym i maksymalnym, który jest osiągany pod ciśnieniem wody.
● Węże płaskie
Węże ogrodowe płaskie to węże zraszające ze specjalnym kanałem umożliwiającym delikatne wypływanie wody na zewnątrz. Otwory węża zraszającego można kierować w górę lub w stronę podłoża.
● Węże kropelkowe
To węże dedykowane wszędzie tam, gdzie zależy nam na kropelkowym systemie podlewania, który niweluje niepotrzebne straty wody. Węże kropelkowe są dość sztywne i wyposażone w specjalne otwory z membraną, która reguluje wypływ wody na zewnątrz oraz chroni przed zanieczyszczeniem. Węże kroplujące pozwalają na jednolite nawodnienie terenu i doskonale sprawdzą się w przypadku rabat czy ogródków warzywnych. Przy ich pomocy można tworzyć całe systemy nawadniania.
● Węże spiralne
Węże spiralne wyglądem przypominają sprężynę o niewielkim przekroju. Takie węże pozwolą ci zaoszczędzić sporo miejsca na przechowywanie. Są bardzo uniwersalne i funkcjonalne. Czasem w komplecie posiadają odpowiedni zraszacz.
● Węże zbrojone
Węże zbrojone to węże o podwyższonej trwałości mechanicznej. Mają wzmocnioną konstrukcję ścianek zewnętrznych, dzięki czemu można je wykorzystać w trudnym kamienistym terenie bez obaw o ich uszkodzenie.
●
Węże samozwijające
Wąż ogrodowy samozwijający wyposażone jest w automatyczny zwijacz wraz ze zraszaczem oraz przyłączem do kranu. Wygodny system automatycznego zwijania zapobiega wgnieceniom i zagięciom węża. Wąż ogrodowy zwijany często można wygodnie zamontować na ścianie.
O jakich akcesoriach do węży ogrodowych powinieneś pamiętać?
Sam wąż ogrodowy nie spełni swojej funkcji jeśli nie zaopatrzysz się w dodatkowe akcesoria. Oto najważniejsze, które jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę:
●
pistolet zraszający – czyli końcówka umożliwiająca uzyskanie strumienia wody o pożądanym ciśnieniu,
●
szybkozłącza – elementy, które pozwalają na podłączenie węża do źródła wody albo łączenie go z innymi wężami,
●
wózek na wąż ogrodowy – zagwarantuje Ci szybki i wygodny transport węża w dowolne miejsce w ogrodzie,
●
bęben lub wieszak naścienny – zapewnia wygodne umieszczenie i przechowywanie węża na ścianie.
Jaki wąż ogrodowy do wody wybrać?
W naszym sklepie znajdziesz bardzo duży wybór węży ogrodowych. Różnią się między sobą kolorem, długością i funkcjonalnością, ale wszystkie wyróżniają się wysoką jakością oraz estetyką. Ceny węży ogrodowych są bardzo różne, warto jednak postawić na produkty dobrej jakości, które będą odporne na odkształcenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Najlepsze są modele wielowarstwowe i zbrojone, ponieważ charakteryzują się długą żywotnością.