Każdy marzy o pięknym i zadbanym trawniku oraz bujnej ogrodowej roślinności, ale nie osiągnie się tego bez odpowiednich nakładów pracy i czasu. Kluczowe dla wzrostu roślin będzie oczywiście odpowiednie nawodnienie. Przy obecnych okresach suszy w lecie podlewanie ogrodu stało się koniecznością. Z pomocą mogą Ci przyjść odpowiednie systemy nawadniające oraz zraszacze ogrodowe. Jakie mamy rodzaje zraszaczy do podlewania i które z nich sprawdzą się w Twoim ogrodzie?
Zraszacze ogrodowe – rodzaje i zastosowanie
Ogrodowe zraszacze to najprostsze urządzenia służące do podlewania roślin ogrodowych. Podłącza się je do węża z dostępem do wody i za ich pomocą można podlewać ogród. Jak dzielimy zraszacze ogrodowe? Najprostszy podział to:
● zraszacze ogrodowe ręczne,
● przenośne zraszacze stacjonarne,
● zraszacze do automatycznych systemów nawadniających, które są montowane na stałe.
Ręczne zraszacze do ogrodu
Ręczne zraszacze do trawy to bardzo proste urządzenia podłączane do węża, którym dostarczana jest woda. Takie zraszacze są niezwykle łatwe w obsłudze. To w zasadzie różnego rodzaju końcówki, które
zakłada się na węże ogrodowe, a które trzeba trzymać w dłoni w czasie podlewania. Ręczne zraszacze mogą być bardzo różne. Ich podstawowym zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody w celu najefektywniejszego podlewania roślin. Zraszacze ręczne możemy podzielić na proste dysze z regulacją strumienia lub zraszacze pistoletowe, które są zdecydowanie łatwiejsze do trzymania w dłoni.
Przenośne zraszacze stacjonarne
Przenośne zraszacze do trawnika w odróżnieniu od zraszaczy ręcznych można postawić w danym miejscu w ogrodzie, dzięki czemu nie trzeba ich trzymać w rękach. Podłącza się je do węża ogrodowego i ustawia w wybranym miejscu. Ich zadanie polega na odpowiednim nawadnianiu trawnika lub części ogrodu. Znajdziesz bardzo dużo różnych modeli zraszaczy trawnikowych, które będą się różniły zasięgiem, kształtem podlewanej powierzchni i strumieniem wody. Podstawowy podział to jednak podział na:
● przenośne zraszacze statyczne – taka podlewaczka do trawy pracuje cały czas w jednym kierunku i podlewa wybrany fragment ogrodu,
● przenośne zraszacze obrotowe – tego typu spryskiwacz do trawy nieustannie się porusza, podlewając obszar wokół siebie.
Przenośne zraszacze trawnikowe to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie. Nawet na niewielkiej działce warto mieć, obok zraszacza ręcznego, przynajmniej jeden wybrany zraszacz stacjonarny.
Popularne zraszacze do podlewania
Wybór przenośnych zraszaczy do trawnika jest bardzo duży. Niektóre modele możesz zamontować w glebie za pomocą szpilki, którą wbijasz w murawę, z kolei inne posiadają odpowiednią podstawę, która zapewnia stabilizację na podłożu. Najważniejszą zaletą tego typu zraszaczy jest możliwość regulowania powierzchni, na jaką ma trafiać woda, a przy tym również gwarancja, że cały ten obszar jest podlewany równomiernie. Jakie są najpopularniejsze zraszacze ruchome?
●
Zraszacz wahadłowy
Zraszacz wahadłowy to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku prostokątnych i kwadratowych działek. Niektóre modele mogą podlać naprawdę dużą powierzchnię trawnika.
●
Zraszacz pulsacyjny i rotacyjny
Zarówno zraszacz pulsacyjny, jak i rotacyjny podlewa obszar w kształcie okręgu. Oba doskonale sprawdzą się więc na trawniku w kształcie koła o różnej średnicy. Różnią się jednak sposobem zmiany kierunku strumienia wody – w przypadku zraszaczy pulsacyjnych nie zachodzi płynnie, ale skokowo.
Jaki zraszacz ogrodowy wybrać?
Ogrodowe zraszacze trzeba dobrać indywidualnie – do konkretnych potrzeb roślin i terenu, jaki chcemy podlewać. Na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę? Decydująca będzie tu wielkość ogrodu i jego kształt, a także rodzaj roślin i ich zapotrzebowanie na wodę. Wybierając zraszacz do węża ogrodowego, warto wybrać taki, który nie tylko ma możliwość ustawienia kierunku i zasięgu zraszania, ale również wielkości kropel i sposobu rozpylania wody. Podlewanie zraszaczami ręcznymi jest dosyć czasochłonne, ale doskonale sprawdzi się w przypadku podlewania małych ogródków, rabat czy też ogródków warzywnych oraz pojedynczych i najbardziej wymagających roślin. Z kolei przenośne zraszacze stacjonarne pozwolą Ci dobrać odpowiedni model z możliwością różnych ustawień do kształtu i wielkości Twojej działki.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Kupując zraszacz do ogrodu, musisz pamiętać o sposobie ich montowania. Dysze, pistolety i zraszacze stacjonarne podłącza się do węży za pomocą
szybkozłączek, które warto dokupić, jeżeli nie ma ich w komplecie. Wybierając zraszacz i łączniki, musisz dopasować je do przekroju węża ogrodowego. Z reguły będzie to wąż o średnicy 3/4 lub 1/2 cala. W naszej ofercie znajdziesz bardzo dużo różnych zraszaczy ogrodowych. Wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujesz. Znajdziesz tu zarówno proste i niedrogie ręczne zraszacze do ogrodu oraz mocno rozbudowane urządzenia. Możesz się zdecydować na niezwykle funkcjonalny i prosty w obsłudze pistoletowy zraszacz Gardena albo zraszacz trójramienny czy wahadłowy.