Ziemia do wysiewu i podłoża ogrodnicze
Ziemia do roślin doniczkowych i
ziemia do wysiewu nasion w gruncie mają inny skład i strukturę, która umożliwia wymianę gazową i przepuszczalność wody. W sklepie selgros24.pl możesz kupić ziemię uniwersalną oraz podłoża o specjalnym przeznaczeniu np.
ziemię do pomidorów, ziół i warzyw, a także lżejszą ziemię przygotowaną do wysiewu nasion. Dobra ziemia do kwiatów uprawianych w domu w doniczkach lub na balkonie w skrzynkach powinna być odpowiednio luźna i przewiewna, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki rozwoju na niewielkiej przestrzeni. Przed przesadzaniem kwiatów w domu, warto poszukać
ziemi do roślin doniczkowych, która zawiera dodatek próchnicy lub torfu. Takie podłoże jest lżejsze i lepiej magazynuje wodę niezbędną roślinom do wzrostu i zachowania pięknego wyglądu. Można wtedy nieco rzadziej podlewać kwiaty i mieć pewność, że będą pięknie rosnąć.
Glinki drenażowe – keramzyt
Glinki drenażowe doniczkowe z keramzytu to dodatek do podłoża, który zapobiega szybkiemu parowaniu wody. Keramzytu używa się również do utworzenia warstwy drenażowej, która pomaga odprowadzić nadmiar wody z podłoża. Jeżeli do sadzenia roślin w doniczkach stosuje się
ziemię uniwersalną bez torfu, warto dodać do pojemnika
glinki drenażowej, która poprawia strukturę podłoża. Wielbiciele kwiatów z dekoracyjnymi liśćmi, które nie lubią nadmiaru wody, często dodają keramzyt do ziemi ze względu na jego właściwości higroskopijne – nasiąkliwość keramzytu ogrodniczego wynosi od 20 do 30 proc.
Zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie:
- nawierzchnia zapobiegająca parowaniu wody z pojemników z roślinami,
- wewnętrzna warstwa drenażowa do doniczek i skrzynek na kwiaty,
- podstawowe podłoże do uprawy hydroponicznej,
- dodatek spulchniający do ziemi uniwersalnej bez torfu.
Keramzyt do uprawy warzyw metodą hydroponiczną
Glinki drenażowe pozwalają założyć nowoczesny warzywnik hydroponiczną metodą uprawy (tzw. kultura wodna) w pomieszczeniu zamkniętym np. w garażu lub na parapecie. Nie trzeba być właścicielem ogrodu, by cieszyć się własnymi zbiorami ogórków, pomidorów, sałaty i ziół. Hydroponika zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na zalety tej metody uprawy warzyw poza gruntem. Warto wymienić niezależność od pogody (np. przymrozki, susze, ulewy) oraz lepszą ochronę przed szkodnikami, które zamieszkują w ogrodzie. W kategorii
dom i ogród znajdziemy
glinki drenażowe, wyselekcjonowany keramzyt, kamień nawierzchniowy, pojemniki, systemy do nawadniania oraz inne elementy potrzebne do uprawy roślin w kulturze wodnej.
Ziemia uniwersalna do upraw na balkonie
Ziemia do upraw ekologicznych o uniwersalnym i naturalnym składzie sprawdzi się jako podłoże do upraw większości roślin z wyjątkiem gatunków lubiących kwaśną glebę (np. borówki i hortensje). Podłoże uniwersalne można wykorzystać do sadzenia kwiatów doniczkowych w pomieszczeniach oraz na balkonach, tarasach i w ogrodzie. Amatorom upraw ekologicznych we własnym ogródku lub na balkonie rekomendujemy
ziemię BIO do ziół i warzyw. To sprawdzone podłoże jest skomponowane w 100 proc. z naturalnych składników. Wybierając
ziemię do upraw ekologicznych, otrzymujemy dobrze zbilansowaną mieszankę wysoko wydajnych składników organicznych. W podłożu znajduje się m.in. średnio i silnie rozłożony torf oraz włókna drzewne.
Ziemia BIO z nawozem
Ziemia do pomidorów zawiera zwiększoną dawkę ekologicznego organicznego nawozu pochodzenia roślinnego. Dawka startowa wspiera rozwój sadzonki i pozwala na silne ukorzenienie rośliny w podłożu. Ilość nawozu wystarcza na okres od 2 do 4 tygodni. Po tym okresie należy rozpocząć zasilanie wybranym nawozem.
Ziemia BIO do ziół i warzyw została wielokrotnie przetestowana przez amatorów ogrodnictwa w uprawach aromatycznych ziół, warzyw, roślin ozdobnych, pnączy, krzewów i innych roślin.
Ziemia do wysiewu jest szczególnie polecana podczas zakładania warzywnika, a ziemia uniwersalna skomponowana z naturalnych składników wspiera rozwój roślin na każdym etapie ich wzrostu.
Ziemia do pomidorów, ziemia uniwersalna, BIO i podłoże ekologiczne są dostępne w wygodnych opakowaniach m.in. po 5 i 10 l.
Ziemia ogrodnicza o kwaśnym odczynie pH
Ziemia do wysiewu szczawiu, koniczyny polnej, wrzosów i borówek z gatunku brusznic i czernic powinna mieć kwaśny lub lekko kwaśny odczyn. Na glebach kwaśnych o odczynie poniżej pH 7 będą dobrze rosnąć rośliny ozdobne kwitnące: fiołki trójbarwne, jaskry i rdest. Ziemia do borówek amerykańskich, które są popularne na działkach i w przydomowych ogrodach, musi być kwaśna, żyzna, próchnicza oraz przepuszczalna i mieć odczyn pH na poziomie około 4,5. Przygotowanie stanowisk na sadzenie krzewów borówki wymaga wcześniejszego nawożenia kwaśnym torfem i kompostem lub użycia specjalnej ziemi przeznaczonej do borówek.
Ziemia przepuszczalna do storczyków i orchidei
Orchidee i storczyki dobrze rosną w lekkim podłożu, które łatwo przepuszcza wodę. Specjalna ziemia do storczyków jest mieszanką kompostowanej kory i chipsów kokosowych. Podłoże nadaje się do wykorzystania podczas sadzenia i przesadzania wszystkich gatunków storczyków. W uprawie tych efektownych kwiatów nie można dopuścić do przestojów wody. Stojąca w naczyniu ze storczykami woda jest wyjątkowo szkodliwa dla korzeni rośliny, dlatego kora i wiórki sprawdzają się znacznie lepiej niż zwykła ziemia ogrodnicza. Egzotyczne orchidee w doniczkach wspaniale prezentują się kwitnąc, dlatego warto sięgać po nawozy i regularnie zasilać nimi rośliny.