Kamerki samochodowe – czy warto je mieć?
Kamery samochodowe zazwyczaj nagrywają tylko z przodu lub z tyłu, ale modele kanałowe rejestrują to, co dzieje się przed i za nami, a nawet wnętrze pojazdu. Dzięki temu mamy pełny pogląd na sytuację, a przezorny zawsze ubezpieczony. Takie urządzenie pozwala zidentyfikować sprawcę, który wjechał w bok auta.
Zanim wyruszysz w podróż z kamerą, sprawdź, czy nie ogranicza pola widzenia, ani Cię nie rozprasza. Rejestratory samochodowe najczęściej montuje się w okolicach lusterka wstecznego po prawej stronie. W ten sposób obejmują całą drogę, nie przeszkadzając przy tym kierowcy. Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych technologii, sprawdź, czy wybrany
wideorejestrator ma funkcję Wi-Fi. W ten sposób prześlesz nagranie bezpośrednio na smartfona lub tablet. Dostałeś mandat za przekroczenie prędkości, ale nie zgadzasz się z tą decyzją? W takiej sytuacji
rejestrator jazdy z pomiarem prędkości jest na wagę złota. Możesz pokazać policji nagranie, aby ustalić, jak szybko jechałeś.
Kamera samochodowa – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Najlepsze wideorejestratory samochodowe potrafią nagrywać filmy wysokiej jakości, dzięki czemu można bez trudu odczytać tablicę rejestracyjną innego pojazdu. Materiał może posłużyć jako dowód dla sądu, policji lub towarzystwa ubezpieczeniowego.
Kamerki samochodowe mają wiele przydatnych funkcji, do których należą:
- powiadomienia o radarach, fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości,
Jeśli chcesz korzystać z trybu parkingowego, podłącz urządzenie do stałego źródła zasilania. Przyda Ci się specjalny adapter, który współpracuje z instalacją elektryczną auta. Możesz również użyć powerbanka samochodowego, który zabezpieczy akumulator przed rozładowaniem.
Jaką kamerę zamontować w aucie?
Szukając kamerki, zwróć uwagę na:
- rozdzielczość nagrywania,
Jeśli pokonujesz dalekie dystanse, wybierz kartę o dużej pojemności i wysokiej prędkości zapisu danych. W ten sposób zyskujesz pewność, że kamera zarejestruje całą trasę.
Zastanawiasz się, jaki
rejestrator jazdy wybrać?
Zwróć uwagę, jaką jakość nagrania zapewnia dane urządzenie. Im będzie wyższa, tym więcej szczegółów wychwycisz na filmie. Nie tylko odczytasz tablicę rejestracyjną pojazdu, lecz także dostrzeżesz rysy kierowcy. Z drugiej strony wiąże się to z dużym rozmiarem plików, a to oznacza, że potrzebujemy więcej pamięci w urządzeniu.
Sprawdź też parametry takie jak:
- jakość i kąt widzenia obiektywu,
- rodzaj soczewki obiektywu,
- płynność i rozdzielczość nagrywania,
- możliwość zabezpieczenia materiału video.
Do czego służy rejestrator jazdy?
Kamery samochodowe rejestrują trasę i czas jej pokonywania, dzięki czemu możemy obliczyć średnią prędkość.
Urządzenia przydadzą się nie tylko osobom prywatnym, ale i także taksówkarzom, właścicielom firm transportowych i kurierom. Często używają ich też przewoźnicy, aby monitorować pracę kierowców. Niezależnie od tego, czy jeździmy tylko po Polsce, czy regularnie opuszczamy granice kraju, rozważmy zakup
rejestratora jazdy. W ten sposób możemy rozstrzygnąć, kto jest odpowiedzialny za kolizję lub wypadek. Warto raz na jakiś czas obejrzeć nagranie, aby ocenić swój styl jazdy i zastanowić się, czy można coś poprawić. Nagranie z kamery przyda się wtedy, gdy będziemy chcieli ustalić sprawcę uszkodzenia samochodu lub prób włamania.
Kamera samochodowa – komfort i bezpieczeństwo jazdy
Proste
wideorejestratory samochodowe oferują nagrania w jakości HD, z kolei urządzenia z górnej półki zapewniają rozdzielczość Full HD (1080p).
Ważna jest również płynność obrazu, wyrażana w liczbie klatek/sekundę. Powinna wynosić przynajmniej 30 kl/s, ale najnowsze modele oferują nawet 60 kl/s. Wpływa to nie tylko na jakość nagrania, lecz także możliwość odczytania numerów tablic przy większej prędkości. Funkcja zabezpieczenia nagrania chroni przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem innych danych. Kąt widzenia obiektywu określa szerokość obejmowanego kadru. W przypadku popularnych modeli wspomniany parametr wynosi 140–170 stopni. Warto również zwrócić uwagę na przysłonę regulującą ilość światła docierającego do obiektywu. Im mniejsza wartość, tym lepiej nagranie będzie doświetlone. Wspomniany parametr odgrywa szczególną rolę podczas jazdy po zmroku, we mgle, czy w czasie deszczu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się kamera samochodowa z przysłoną f/1.8 lub f/1.6.
Wideorejestrator jazdy – jak działa?
Kamery samochodowe można mocować na taśmę lub zassawkę.
Należy podkreślić, że sposób montażu wpływa na jakość nagrania. Urządzenia rejestrują dźwięk zarówno w kabinie pojazdu, jak i na zewnątrz. Zanim wybierzemy
rejestrator jazdy, zwróćmy uwagę na to, czy ma kondensator, czy zasilanie akumulatorowe. By czerpać jak najwięcej korzyści z montażu kamerki, powinniśmy do niej dobrać odpowiednią kartę pamięci. Przypominamy, że jest wielokrotnie nadpisywana. Jeśli kupisz kartę o dużej pojemności, ograniczysz liczbę cykli zapisów i tym samym przedłużysz jej żywotność.