Jak działają nowoczesne szczoteczki elektryczne?
Szczoteczki elektryczne to znakomita alternatywa dla klasycznych, manualnych szczoteczek do zębów. Znacznie skuteczniej od nich radzą sobie z osadem nazębnym (czyli resztkami pokarmów, będącymi doskonałą pożywką dla chorobotwórczych bakterii), który już w ciągu kilku godzin zaczyna ulegać mineralizacji, przekształcając się w trudny do usunięcia domowymi sposobami kamień. Tymczasem to właśnie on jest źródłem najczęstszych chorób zębów i przyzębia – próchnicy czy paradontozy.
Dostępne w sklepach szczoteczki elektryczne to urządzenia akumulatorowe lub na baterie. Te pierwsze wymagają specjalnej stacji dokującej i regularnego ładowania, ponieważ akumulator może pracować w sposób ciągły nie dłużej niż 20–30 minut. Żywotność baterii jest kilkukrotnie wyższa, niemniej podnoszą one koszt eksploatacji szczoteczki – co kilka tygodni trzeba zakupić nowy komplet. Szczoteczka bateryjna może być jednak bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które dużo czasu spędzają w podróży.
Szczoteczki elektryczne – higiena i komfort użytkowania
Wielu osobom
elektryczna szczoteczka do zębów kojarzy się głównie z wygodą użytkowania. Posługiwanie się nią rzeczywiście nie wymaga żadnego wysiłku – wystarczy przykładać urządzenie do uzębienia, co kilkanaście sekund zmieniając jego położenie. Czasu szczotkowania pilnuje wbudowany timer. W związku z powyższym konsumenci często sądzą, że szczoteczka elektryczna to rozwiązanie dla osób leniwych i nie warto za nie płacić wielokrotnie więcej (
cena szczoteczki elektrycznej – nie licząc kosztów eksploatacji – to średnio 150–250 zł) niż za klasyczne akcesorium.
W rzeczywistości przewaga elektrycznej szczoteczki do zębów nad manualną polega na tym, że z jej użyciem można znacznie dokładniej usunąć osad gromadzący się na powierzchni szkliwa. Końcówka czyszcząca wykonuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy ręcznie można wykonać ich nie więcej niż 200–300. Dzięki tak intensywnej pracy szczoteczki elektrycznej mycie zębów jest o wiele efektywniejsze. Co więcej, urządzenie łatwiej dociera do trudno dostępnych obszarów jamy ustnej (przestrzeni międzyzębowych, okolic zębów mądrości).
Elektryczne szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne
W naszym
sklepie internetowym oferujemy szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne rozbudowane o technologię pulsacyjną. Mają one okrągłą główkę, która wykonuje 7–10 tysięcy ruchów rotacyjnych na minutę, efektywnie ścierając płytkę nazębną. Ruchy pulsacyjne zaś (polegające na dociskaniu włosia szczoteczki do szkliwa) pozwalają na rozbicie osadu, co ułatwia jego usuwanie. Nowoczesne urządzenia, takie jak elektryczna szczotka do zębów
Oral B Pro 750, wykonują do 50 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę.
Oprócz wysokiej skuteczności do zalet szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych zaliczyć należy:
● szeroki wybór wymiennych końcówek dostosowanych do rozmaitych potrzeb użytkowników (istnieją końcówki odpowiednie np. dla osób z nadwrażliwością dziąseł czy dla pacjentów w czasie leczenia ortodontycznego aparatem stałym),
● czujnik nacisku informujący o tym, czy urządzenie jest prawidłowo dociskane do uzębienia,
● wbudowany w rączkę timer, ułatwiający przestrzeganie dwuminutowego czasu mycia zębów, jaki zalecają stomatolodzy.
Elektryczne szczoteczki soniczne
Drugim typem szczoteczek elektrycznych, jakie można nabyć w naszym
sklepie online, są szczoteczki soniczne. Wyposażone są one w podobne funkcje jak szczoteczki oscylacyjno- obrotowe (wymienne końcówki dla całej rodziny, ergonomiczną, antypoślizgową rączkę, timer itd.), ale działają na zupełnie innej zasadzie. Inaczej też wygląda ich główka. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od podłużnej główki zwykłej, manualnej szczoteczki. Jednak po uruchomieniu urządzenia fale dźwiękowe wprawiają włosie w bardzo szybkie drgania.
Podstawą wysokiej efektywności urządzeń sonicznych jest właśnie ich szybkość. Szczoteczka elektryczna
Philips HX3673/13, będąca znakomitym przykładem szczoteczki sonicznej, wykonuje aż 31 tysięcy ruchów wymiatających (uznawanych za skuteczniejsze niż rotacyjne) na minutę. Jest bardzo delikatna dla dziąseł, a jednocześnie – dzięki specyfice swojego działania – masuje je i poprawia ich ukrwienie. Tym samym szczoteczka soniczna bardzo dokładnie pielęgnuje jamę ustną, doskonale służąc zarówno profilaktyce próchnicy, jak i chorób przyzębia.